Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MUTANCI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1996. 09. 05
  • Barwny, 99 min

Ekranizacja sztuki mało w Polsce znanego i rzadko grywanego rosyjskiego dramaturga średniego pokolenia. "Mutanci" powstali w 1992 roku. Zawarł w nich Złotnikow wiele ze swych osobistych doświadczeń zarówno z pobytu w Rosji, jak i w Izraelu, do którego wyemigrował i gdzie mieszka do dziś. Głównym bohaterem utworu jest czterdziestoośmioletni Naum - rosyjski Żyd. Niegdyś był awangardowym malarzem. Długoletni pobyt w obozie pracy w Workucie i zakładzie psychiatrycznym uczyniły z niego ludzki wrak. Dziś jego obrazami nikt się nie interesuje. Nauma dręczą koszmarne łagrowe wspomnienia, poczucie bezsensu życia, samotność. Tej ostatniej nie zagłusza nawet pełen erotycznej intensywności związek z atrakcyjną, "bezpruderyjną" Lizą. W głębi duszy bowiem prześladują go wyrzuty sumienia z powodu porzucenia Wali, żony i zarazem pierwszej miłości. Naum bezskutecznie szuka pociechy w alkoholu, dopiero perspektywa wyjazdu do Jerozolimy natchnie go nadzieją. Czy jednak w nowej, "prawdziwej" ojczyźnie odnajdzie sens własnej egzystencji i swoje miejsce na Ziemi? Sztuka Złotnikowa to przede wszystkim pełen bolesnych i pesymistycznych konkluzji traktat o poszukiwaniu własnej tożamości. Wszyscy bohaterowie są bowiem psychicznie okaleczeni, złamani nieszczęściami, wykorzenieni. Bardziej przypominają tytułowych "mutantów" aniżeli zwykłych ludzi. W świecie Lizy, Nauma i Wali nie ma nie tylko Boga. Zwyrodnieniu bądź destrukcji uległy też więzy rodzinne i podstawowe normy moralne. Nie ma tu miejsca na tzw. normalne życie. Nie ma dokąd uciec. Można tylko - wedle słów Nauma - "zmienić jeden karcer na drugi". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MUTANCI
AutorSiemion Złotnikow
PrzekładJerzy Konig
2017.02.11 01:32:52
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl