Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OLBRZYM

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • 45 min

Spektakl zrealizowany przez Towarzystowo Wierszalin i Ogólopolski Ośrodek Sztuki dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu. Premiera "Olbrzyma" była najbardziej oczekiwanym wydarzeniem poznańskich spotkań Sceny Eksperymentu, Prezentacji i Krytyki w 1994 r., widowisko zostało przyjęte entuzjastycznie przez młodą i dorosłą widownię. Współczesna baśń francuskiego dramaturga jest żarliwym protestem przeciwko ludzkiej skłonności do ulegania pozorom i stereotypom, przeciw schematom narzucanym przez kulturę i wychowanie. Wedle utartych pojęć, to co ładne jest także dobre, brzydkie zaś musi być złe i obrzydliwe.
"Olbrzym" Dorina też budzi strach. "Przejdźmy się do lasu, póki nie ma Olbrzyma, gdyby tu wpadł, to by nas zjadł" - powtarzają bohaterowie sztuki, aż słowa te zabrzmią wystarczająco groźnie i sugestywnie. Olbrzym, wiadomo, jada sierotki po kawałku i wprost uwielbia tartynki z Martynki, kotleciki z Weroniki, befsztyki z Moniki, pralinki z Paulinki... Aż przyszło dziecko - mała, niewinna dziewczynka, która nie miała mamy ani taty, więc nie miał jej kto opowiedzieć, jaka to straszna i niebezpieczna bestia. Olbrzym przypominał jej zmarłego ojca, był tak samo duży i silny. Grzecznie go pozdrowiła, a on odpowiedział jej uprzejmie, bo też był dobrze wychowany, a potem połknął dziewczynkę, delikatnie, żeby nie zrobić jej krzywdy. W jego brzuchu odkryła świat ciepły i miły, cała i zdrowa zamieszkała w jego wnętrzu jak w czarodziejskiej grocie albo wielkim pałacu. Teraz do krucjaty przeciwko Olbrzymowi ludzie wzywają najsympatyczniejsze baśniowe postaci, łącznie z Czerwonym Kapturkiem, awansowanym do rangi kaprala. Uczestniczą w niej również najwybitniejsi bajkopisarze, Andersen i bracia Grimm, "pułkownik" Perrault i nawet wnikliwy badacz baśni Bettelheim. Wszystkich Philippe Dorin w przewrotny sposób oskarża o szerzenie nietolerancji i lęku przed nieznanym, uleganie schematom, powierzchowność sądów i uczuć. Groteskowy świat wykreowany przez dramatopisarza znalazł oryginalny wyraz w inscenizacji Towarzystwa Wierszalin. Kapitalny efekt dało połączenie "żywego planu" z kukiełkami - olbrzymią bryłą tytułowej postaci, maleńką drewnianą kukiełką sierotki, rekwizytami jakby wyjętymi z "teatru papierowego". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
OLBRZYM
AutorPhilippe Dorin
PrzekładEwa Umińska-Plisenko
2017.02.11 01:32:58
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski