Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PROMETEUSZ POCIĘTY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1995. 10. 23
  • 80 min

Inscenizacja sztuki czołowego współczesnego dramaturga, reżysera i aktora duńskiego. Tytuł sztuki Olsena, wystawionej po raz pierwszy w 1981 r., nawiązuje do romantycznego poematu Percy Bysshe Shelleya "Prometeusz wyzwolony". Dzieło angielskiego romantyka stało się tematem pracy naukowej jednej z bohaterek dramatu. Ernst Bruun Olsen przeniósł Shelleyowskie motywy do współczesnego środowiska dziennikarzy telewizyjnych. Portretując je, poruszył kluczowe problemy etyki zawodowej i moralnej odpowiedzialności intelektualistów za kształt obecnego świata. Dla Olsena prometeizm w XX wieku to przede wszystkim tęsknota za prawdziwą wiedzą i pełną wolnością intelektu.
Nikomu nie znana autorka Irena Kristensen zostaje zaproszona do udziału w dyskusji z ministrem oświaty, w cyklu spotkań z prominentami polityki i kultury. Ministrowi zależy na podtrzymaniu własnej popularności, Irenie - na autentycznej wymianie poglądów na temat odpowiedzialności intelektualistów, mechanizmów fałszowania niewygodnych prawd. Ostre utarczki słowne obnażają obłudę polityka. Program w takiej wersji nie może ukazać się na antenie, musi być "pocięty" i odpowiednio wyreżyserowany. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PROMETEUSZ POCIĘTY
AutorErnst Bruun Olsen
PrzekładBeata Stasiak
2020.12.09 00:07:04
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman