Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RODZINKA PANI B.

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1995. 12. 09
  • 58 min

Farsa francuskiej spółki autorskiej, komediopisarzy zaliczanych do klasyków gatunku. Robert de Flers (1872-1927) największe triumfy święcił w duecie z Gastonem de Caillavetem - ich wspólne dzieła ("Ładna historia", "Król", "Miłość czuwa", "Zielony frak" i in.) odnosiły niebywałe sukcesy na scenach europejskich nie tylko w okresie "pięknej epoki". Później de Flers nawiązał współpracę z jeszcze jednym "wspólnikiem". Francis de Croisset (Frantz Wiener, 1877-1937), pochodził z Belgii, a jako gwiazda bulwarów paryskich zasłynął w pierwszej dekadzie XX w. (grany również w Polsce "Jastrząb" i in.). Dziś określenie "teatr bulwarowy" jest może mało pochlebną etykietką - oznacza "bezpieczny dystans wobec każdej głębokiej prawdy i wszelkiej prawdziwej poezji". Z pewnością jednak warto dostrzec i docenić błyskotliwe rzemiosło i nieomylne wyczucie sceny twórców klasycznej farsy francuskiej.
"Rodzinka pani B" zawiera łagodną kpinę z męskiej naiwności i żartobliwą pochwałę przedsiębiorczości kobiet. Pani Bourjeon, dzielna francuska mieszczka, samotna głowa rodziny, ma dwie córki z nielegalnych związków. Nie uważa swojego oraz ich statusu za hańbiący, ale chciałaby, żeby przynajmniej jedna z córek wyszła za mąż. Jest przekonana, że pomogłoby to całej rodzinie wznosić się po szczeblach drabiny społecznej, co stanowi główny przedmiot jej ambicji. Pani B. jest gotowa zrobić wiele, żeby osiągnąć swój cel. Z wdziękiem zastawia pułapki na upatrzonych kandydatów na zięciów, bez wyrzutów sumienia decyduje się na daleko idące kompromisy. I osiąga nawet więcej, niż początkowo zamierzała. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
RODZINKA PANI B.
Farsa
AutorRobert de Flers
AutorFrancis de Croisset
PrzekładWanda Wąsowska
2017.02.11 01:33:02
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency