Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WARIACJE NA TEMAT

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1995. 09. 09
  • 62 min

Klasyczny melodramat wykorzystujący motyw "Damy kameliowej" - stąd tytuł: "Wariacje na temat". Angielski dramatopisarz Sir Terence Mervin Rattigan (1911-77) był znany jako autor sztuk o zręcznej konstrukcji i precyzyjnym dialogu, eksponujących wyraziste psychologiczne sylwetki bohaterów. Pisywał zarówno komedie z rozbudowanym tłem społecznym ("The Winslow Boy"), jak i dramaty psychologiczne ("Głębokie błękitne morze", "Ross").
Bohaterka tej sztuki, współczesna "dama kameliowa", zrobiła karierę i zdobyła pozycję dzięki korzystnym finansowo i towarzysko małżeństwom. Obecnie trzydziestoparoletnia Rose zakochuje się w dużo młodszym od siebie mężczyźnie. Związek z początkującym artystą, tancerzem z baletu, grozi niepotrzebnymi komplikacjami w jej ustabilizowanym, wygodnym życiu. Musiałaby zrezygnować z dotychczasowego statusu finansowego, komfortu, poczucia bezpieczeństwa. Rose jest ciężko chora na płuca, liczy się więc również z perspektywą być może rychłej śmierci. Niepewna swej przyszłości, rozdarta wewnętrznie, musi dokonać wyboru - czy kierować się w dalszym życiu uczuciem czy rozumem, dać się ponieść miłości, czy zachować się rozważnie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WARIACJE NA TEMAT
AutorTerence Rattigan
PrzekładKrystyna Jurasz-Dąmbska
2019.12.08 00:08:32
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman