Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIĘZIEŃ DRUGIEJ ULICY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • 70 min

Premierowa inscenizacja lekkiej, utrzymanej w dobrym tempie komedii znanego współczesnego dramaturga amerykańskiego. Głównymi bohaterami sztuki są Mel i Edna Edisonowie - małżeństwo w średnim wieku, mieszkające w apartamencie na 14 piętrze jednego z wieżowców na Manhatanie. Ich sytuacja finansowa jest co najmniej dobra, życie ustabilizowane. Wydaje się, że nic nie może przerwać sytej, wygodnej egzystencji. A jednak... Pewnej nocy Edna ze zdziwieniem stwierdza nieobecność męża w małżeńskim buduarze. Jej zdumienie rośnie, gdy znajduje go siedzącego po ciemku w salonie i ćmiącego papierosa za papierosem. Zaskoczenie przeradza się w niepokój, kiedy w odpowiedzi na troskliwe pytanie o powód bezsenności, małżonek wybucha. Lży rzekomo hałasujących sąsiadów, pomstuje na wadliwie działającą spłuczkę, przeklina urojoną awarię klimatyzacji i smród śmieci, dochodzący z balkonu. Wysiłki Edny, pragnącej go uspokoić jeszcze pogarszają sprawę. Miotającego się po salonie Mela próbuje uciszyć sąsiad z góry, lecz rozsierdzony Edison częstuje go wiązanką wyrażeń, których nie powstydziłby się zabijaka z Bronxu, a cóż dopiero mówić o statecznym przedstawicielu klasy średniej. Jednak sąsiad nie daje za wygraną. Znienacka serwuje Melowi jak najdosłowniej rozumiany zimny prysznic. Stojący na balkonie i zmoczony do nitki Edison początkowo doznaje szoku. Oszołomienie szybko mija, ustępując złowróżbnym planom zemsty, w których główne role odgrywają bezczelny sąsiad i wielka łopata do odgarniania śniegu... Następne dni niewiele poprawiają samopoczucie Mela. Wreszcie pewnego dnia Edna dowiaduje się o przyczynie stanu męża. Jest nim zwolnienie z pracy spowodowane drakońskimi oszczędnościami w firmie. Nie liczą się kwalifikacje, wiek, 25 lat nieprzerwanej harówki. Edison ląduje na bruku. By ratować rodzinne finanse Edna postanawia iść do pracy. Jednak stan nerwów Mela bynajmniej na tym nie zyskuje. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WIĘZIEŃ DRUGIEJ ULICY
AutorNeil Simon
PrzekładMira Michałowska
2017.02.11 01:33:19
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych