Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BEZSENNOŚĆ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1997. 11. 07
  • 63 min

Widowisko sensacyjne na podstawie sztuki kryminalnej "Night Watch" Lucille Fletcher, amerykańskiej autorki specjalizującej się w tym gatunku.
Helen Wheeler, znana projektantka i właścicielka domów mody, w oknie starego, opuszczonego domu naprzeciwko dostrzega zwłoki mężczyzny. Jej mąż John wzywa policję. Mimo dokładnych oględzin miejsca policjanci nie znajdują niczego podejrzanego. Porucznik Tower jest zniecierpliwiony - w Nowym Jorku co noc rozgrywają się prawdziwe jatki, a jego ludzie stracili tyle czasu na poszukiwanie nie istniejącego trupa. Helen upiera się, że widziała siwowłosego mężczyznę w zielonym fotelu, z czerwonym wężykiem krwi spływającym z kącika warg. Roztrzęsioną przyjaciółkę próbuje uspokoić Blanche, pielęgniarka i opiekunka jej snów, wbrew woli Helen aplikując jej kolejne zastrzyki. Mąż chce wysłać ją do sanatorium w Szwajcarii. Helen znów protestuje. Osiem lat temu, gdy straciła pierwszego męża w wypadku, była bliska szaleństwa, teraz jest zdrowa i nie pozwoli zamknąć się do czubków. Jednak wokół niej wciąż dzieje się coś dziwnego, co potęguje niepokój kobiety. Blanche nosi taką sama broszkę, jaką miała Kate, młoda dziewczyna, która zginęła wówczas w kraksie samochodowej razem z mężem Helen, a manekin ma twarz jego kochanki. Nieoczekiwanie w mieszkaniu pani Wheeler pojawia się Sam Hooke, podobno właściciel pobliskiego sklepu, do złudzenia przypominający zamordowanego mężczyznę. Dziennikarz plotkarskiego pisemka Appleby, który od czasu sensacyjnego odkrycia regularnie odwiedza Helen Wheeler prosząc o "parę słów na gorąco", ma własną teorię na temat całego zdarzenia. Może trup widziany w oknie to był manekin ucharakteryzowany na nieboszczyka dla żartu lub w innym celu. Ludzie miewają perwersyjne poczucie humoru, a ludzie bogaci, tak jak Helen, mają wrogów, bo pieniądze zawsze przyciągają zło. Atmosfera niepewności i zagrożenia narasta, aż do podwójnie zaskakującego finału. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BEZSENNOŚĆ
AutorLucille Fletcher
PrzekładMira Michałowska
2017.02.11 01:33:47
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman