Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DRÓŻNIK

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1996. 07. 10
  • 41 min

Miniatura teatralna zrealizowana na podstawie opowiadania Charlesa Dickensa pod tym samym tytułem. Reżyser i zarazem adaptator utworu pozostał wierny literackiemu oryginałowi nie tylko pod względem konstrukcji fabuły i występujących w nim postaci, udało mu się także zachować nastrój grozy właściwy Dickensowskiej noweli. Głównym bohaterem sztuki jest tytułowy dróżnik. Niegdyś student filozofii, obecnie wyrzucony poza nawias społeczeństwa pędzi samotny żywot w domku schowanym w lesistym parowie. Pewnego dnia odwiedza go przypadkowy podróżny. Ze zdumieniem stwierdza, że gospodarz sprawia wrażenie człowieka śmiertelnie przerażonego. Zaintrygowany jego dziwnym zachowaniem wciąga go w rozmowę. Ze słów dróżnika dowiaduje się, że u wejścia do pobliskiego tunelu od pewnego czasu pojawia się tajemnicze widmo. Czy istnieje naprawdę, czy jest tylko płodem wyobraźni dróżnika, nieco zdziwaczałego wskutek długiej samotności? Czy jest tajemnym znakiem zapowiadającym katastrofę czy upersonifikowanym przeczuciem nadchodzącej śmierci? Dickens, a za nim Flynn idą w ślady ojca powieści grozy Edgara Allana Poego i nie wyjaśniają zagadki. Ta kameralna opowieść uzmysławia współczesnemu widzowi, że i dziś nie wszystko da się zmierzyć, policzyć, wytłumaczyć. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DRÓŻNIK
AutorCharles Dickens
PrzekładAndrzej Grządkowski
PrzekładMagdalena Michalewska
2017.12.21 23:36:05
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency