Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIEWCZYNKA, KTÓREJ NIGDY NIE ZDARZY SIĘ NIC ZŁEGO

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • 34 min

Kanwę literacką widowiska dla młodszych dzieci stanowi tekst znanego rosyjskiego pisarza sf, scenarzysty, laureata radzieckiej nagrody państwowej (otrzymał ją za scenariusze dylogii "Przez ciernie do gwiazd" i filmu "Tajemnice trzeciej planety"). Jego prawdziwe nazwisko brzmi Igor Możejko (ur. 1934). Literacki pseudonim Kirył lub Kir (od imienia żony Kira) Bułyczow (nazwisko panieńskie matki) pojawił się wraz z pierwszym, opublikowanym w 1966 roku opowiadaniem "Kiedy wymarły dinozaury" - autor poważnych dysertacji naukowych, profesor Instytutu Orientalistyki Akademii Nauk ZSRR nie chciał publikować utworu pod własnym nazwiskiem w obawie przed reakcją środowiska uczonych. Od tamtej pory napisał kilkanaście powieści, ponad setkę opowiadań, wiele scenariuszy filmowych. W polskim przekładzie ukazały się m.in. powieści i opowiadania "Rycerze na rozdrożach", "Miasto na górze", "Dzikusy", "Ludzie jak ludzie", "Żuraw w garści", "Retrogenetyka" i tom utworów zebranych "Wielki Guslar i okolice". Z fantastyki dziecięcej - "Podróże Alicji", "Było to za sto lat", "Milion przygód", "Dziewczynka z przyszłości". Fantastykę uważa Bułyczow za najbardziej nowoczesny rodzaj literatury. Odżegnuje się przy tym od futurologii. "Obowiązkiem pisarza jest pisanie o ludziach i ich charakterach - stwierdził w wywiadzie. - Fantastyka to nie jest pisanie o przyszłości, tylko pokazanie człowieka stojącego w obliczu zagadki, trudnej i niepojętej, jaką będzie to co się zdarzy".
Bohaterką widowiska jest 6-letnia Alisa, obdarzona szczególnie żywą wyobraźnią. Ten dar sprawia, że może ona swobodnie spotykać się z przybyszami z innych planet i przeżywać wraz z nimi niewiarygodne, wspaniałe przygody. Spektakl telewizyjny ubarwiają piosenki z tekstami Witolda Dąbrowskiego i muzyką Marka Niedzielki. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DZIEWCZYNKA, KTÓREJ NIGDY NIE ZDARZYŁO SIĘ NIC ZŁEGO
AutorKirył Bułyczow
PrzekładIrena Lewandowska
2023.01.18 00:18:35
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego