Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FOTEL NA BIEGUNACH

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1996. 07. 08
  • 63 min

Sztuka współczesnego pisarza francuskiego, autora wcześniej prezentowanego w Teatrze TV dramatu "Salon", o właścicielkach sławnych salonów literackich w Paryżu. Kameralny spektakl ma charakter swoistej psychodramy, w której uczestniczą zwolniony właśnie z pracy lektor pewnego wydawnictwa, jego były szef oraz przyjaciel wydawcy, młody malarz i autor ilustracji książkowych. Hieronim, do niedawna kierujący redakcją literacją wydawnictwa, nieoczekiwanie zjawia się w mieszkaniu Oswalda. Rzekomo chce tylko powiedzieć dawnemu naczelnemu, że odkupił od firmy swój ulubiony fotel na biegunach. Potem ośmiela się zadać pytanie, dlaczego został zwolniony. Oswald, mistrz powściągliwości, z kamienną twarzą tłumaczy to względami ekonomicznymi i restrukturyzacją przedsiębiorstwa. W dobie powszechnego kryzysu książki właściciel wydawnictwa musi myśleć o dostosowaniu podaży do potrzeb rynku. Ideałem byłoby drukowanie książek na papierze, który samoistnie ulega zniszczeniu po roku lub pięciu latach w przypadku klasyki czy siedmiu - Biblii. Absurdalne koncepcje nie brzmią szczególnie dziwnie w ustach człowieka, który nigdy nie powiedział ani słowa o jakiejkolwiek książce, być może do żadnej nawet nie zajrzał. Wspominając różne sytuacje z okresu paroletniej współpracy, Hieronim analizuje swój stosunek do Oswalda. Rozmowa coraz bardziej przypomina pojedynek, rozgrywany na wielu płaszczyznach. Gdy zjawia się Gerald, sympatyczny przyjaciel pana domu, role się odwracają. Młody malarz jest zafascynowany erudycją i lotnością umysłu starego literata pisującego opowiastki dla dzieci, jego wrażliwścią i umiejętnością dostrzegania tego co ważne, w sztuce i w życiu, Hieronim z satysfakcją rozpoznaje w artyście człowieka "tej samej rasy". I po raz pierwszy w życiu ośmiela się komuś silniejszemu od siebie powiedzieć: nie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
FOTEL NA BIEGUNACH
AutorJean-Claude Brisville
PrzekładBarbara Grzegorzewska
2017.02.11 01:34:03
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego