Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LEKARZ MIMO WOLI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1995. 04. 01
  • 55 min

Klasyczna farsa nawiązująca do schematu commedi dell arte. Od farsowych "Pociesznych wykwintniś" (1659) zaczynał Molier swoje sukcesy w stolicy, farsowe błazeństwa "Chorego z urojenia" (1673) zamknęły jego karierę (podczas czwartego przedstawienia tej komedii zmarł). "Lekarza mimo woli" (1666) napisał naprędce, aby podreperować kasę teatru, gdy powodzenie ambitnego "Mizantropa" zaczęło słabnąć. Beztroska komedia, w której autor nie silił się na oryginalność (spożytkował w niej pomysły już kiedyś wykorzystane, np. w "Latającym lekarzu" i komedii "Le Fagotier", która się nie zachowała), należała do ulubionych utworów Moliera. Cieszyła się też uznaniem jego współczesnych - po "Świętoszku" miała najwięcej przedstawień w Komedii Francuskiej. I nadal ta kpina z medycyny wszystkowiedzącej, z bufonady i głupoty, zrealizowana z wyczuciem gatunku farsowego i w trafnie dobranej obsadzie, może rozśmieszyć publiczność.
Lekarzem mimo, a nawet wbrew swej woli, zostaje wiejski drwal Sganarel. Słudzy zacnego Geronta szukają właśnie lekarza, który umiałby pomóc córce ich pana, dotkniętej nagłą niemocą. Żona drwala przekonuje ich, że już znaleźli niezrównanego doktora, jest to jednak dziwak, udający nieuka i gbura - tylko tęgą porcją batów można go zmusić, by rozwinął swe zdumiewające talenty medyczne. W ten sposób wykreowany na lekarza Sganarel zjawia się w domu Geronta, nieutulonego w żalu, że choroba córki, która nagle oniemiała, odwleka ślub jedynaczki z zamożnym konkurentem. Zręcznie posługując się pseudołacińskim bełkotem, oszust z powodzeniem gra rolę uzdrowiciela. Odwiedza go młody Leander, nieszczęśliwie zakochany w pięknej Lucyndzie. Gdy nieczuły ojciec rozdzielił kochanków, dziewczyna zaczęła udawać niemowę. Przekonany brzęczącym argumentem Sganarel postanawia: "albo chorą diabli wezmą, albo też będzie twoją". Leander w stroju aptekarza towarzyszy lekarzowi podczas kolejnej wizyty u pacjentki. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
LEKARZ MIMO WOLI
AutorMolier
PrzekładTadeusz Żeleński (Boy)
2020.06.12 00:29:19
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl