Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SIEDEM PIĘTER

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1994
 • Premiera:
  1994. 02. 07
 • Barwny, 91 min

Dino Buzzati (1906 - 1972) uznawany jest, razem z Italo Calvino, Leonardem Sciascią i Alberto Moravią, za jednego z najciekawszych i najbardziej znanych pisarzy włoskich. Chętnie posługiwał się alegorią, symbolem i groteską. W jego utworach można też odnaleźć osobliwy humor i zjadliwą satyrę na naszą współczesność. Prozę i dramaty Buzzattiego krytyka porównywała m.in. do twórczości Edgara Allana Poego, Maurice'a Maeterlincka i Franza Kafki.
Sztuka "Siedem pięter" najbliższa jest chyba dokonaniom autora "Zamku" i "Procesu". Jej główny bohater trafia do kliniki, w której pacjentów usytuowano według zaawansowania choroby. Rokujący największe nadzieje na pełne wyleczenie znajdują się na siódmym, najwyższym piętrze. Im niżej zaś, tym cięższe przypadki. Pacjent, początkowo umieszczony na "najlepszej" kondygnacji, mimo nie pogarszającego się stanu zdrowia, zmuszany jest przez personel lekarski do przenosin. Wszelkie próby oporu okazują się bezskuteczne. Po pierwszej "przeprowadzce" przychodzą następne, oczywiście w jedynym możliwym kierunku, czyli w dół. Stopniowo w świadomości pacjenta zachodzą zmiany. Przekonanie, że na pierwszym, ostatnim piętrze czeka go unicestwienie powoli ustępuje nadziei na lepszą opiekę medyczną, a w związku z tym szybszy powrót do zdrowia. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SIEDEM PIĘTER
Opowiadanie
AutorDino Buzzati
PrzekładAlojzy Pałłasz

Patrz także:
schowaj

 • 2007
  Etiuda szkolna / Anna Maciejowska
2017.02.11 01:35:26
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor