Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIJACY

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1994
 • Premiera:
  1996. 01. 06
 • 60 min

Franciszek Bohomolec (1720-84) był pierwszym liczącym się dramaturgiem, piszącym dla polskiego teatru narodowego, powstałego tuż po wstąpieniu na tron Stanisława Augusta Poniatowskiego. Instytucja ta, pełniąca wówczas funkcję "świeckiej kazalnicy", potrzebowała sztuk krytykujących zacofanie i głupotę szlachty, a popierających cnoty obywatelskie i koncepcje polityczne, lansowane przez oświeceniowych ideologów. Bohomolec zgodził się tworzyć dla narodowej sceny nie bez oporów, bo jego doświadczenie dramatopisarskie nie było wielkie - garść sztuk dla teatrzyków szkolnych prowadzonych przez jezuitów, macierzysty zakon autora "Pijaków". Jego komedie, choć czasem przeładowane doraźną publicystyką zdobyły znaczny rozgłos. Większość z nich skomponowano na zasadzie przeciwstawienia bohaterów o cechach dodatnich i ujemnych. Zgodnie z regułami gatunku bogatsze były typy negatywne, pełniące w gruncie rzeczy rolę "portretów przywar" szlacheckiej społeczności.
Podobnie jest w "Pijakach". Dydaktyka i moralizatorstwo przeplatają się tu jednak z pewną wyrozumiałością wobec pijackiego obyczaju i szczególnego rozumienia gościnności, polegającej na zmuszaniu gości do spełniania toastów. Zachowanie bohaterów stanowi kwintesencję mentalności szlacheckiej drugiej połowy XVIII wieku. Sporo tu więc jowialności, unoszenia się honorem, dobroduszności, hojności, ale i nieprzepartej ciągotki do wypitki i wybitki. Fabuła "Pijaków" jest niezwykle skromna. Dwaj kawalerowie - moczygęba i abstynent - starają się o rękę tej samej dziewczyny, wychowanki imć Pijakiewicza. Początkowo większe szanse ma ten, co nie gardzi trunkiem. Bohomolec nie byłby wszakże Bohomolcem, gdyby prawdziwa cnota nie została wreszcie nagrodzona. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PIJACY
AutorFranciszek Bohomolec

Patrz także:
schowaj

 • 1983
  Spektakl telewizyjny / Franciszek Bohomolec / Roman Kłosowski
2017.04.20 01:02:54
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency