Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIOTRUŚ I WILK

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • 31 min

Widowisko Zbigniewa Micha, o urzekającym kształcie plastycznym, jest prezentacją "teatru z papieru". Ta konwencja teatralna znana jest od z górą półtora wieku. Okresem największego rozkwitu papierowego teatru był biedermeier - wystawiano wówczas bardzo ambitny repertuar, od Schillera po opery Wagnera. Jednocześnie była to zawsze znakomita rozrywka rodzinna. W latach 20. i 30. ubiegłego wieku, gdy upowszechniła się litografia i można było stosunkowo łatwo i szybko produkować kolorowe druki, emerytowany major C.K. armii Trentsensky wpadł na niezwykły pomysł. Sprawnych rysowników wysyłano na premiery do Burgtheater i innych dobrych teatrów. Portretowali oni sławnych artystów w charakterystycznych pozach, szkicowali kostiumy i dekoracje. Potem wszystko kolorowano, odsyłano do drukarni i po paru dniach kolorowe arkusze można było kupić w księgarni nie tylko w Wiedniu, ale też w Kopenhadze, Londynie, Pradze czy Warszawie. Wycinanie figur, budowanie konsturkcji sceny i kulis, uruchomienie całej maszynerii było okazją do wspólnej zabawy dla rodziny i przyjaciół.
Do tej tradycji teatralnej nawiązuje Zbigniew Mich, absolwent artystycznych uczelni Krakowa i Warszawy (dyplom stołecznej PWST, 1978). Swój Theater für Mich założył w Düsseldorfie w 1989 r. (w języku niemieckim żywa jest dwuznaczność - "für Mich" znaczy "dla mnie" i "dla Micha"). Stałą siedzibą teatru i miejscem występów jest tamtejsze Muzeum Teatralne. Dla tej sceny Zbigniew Mich przygotował kilka premier, m.in. "Dziadek do orzechów" z muzyką Czajkowskiego, "Nacht und Raüme" na kanwie Becketta, "Kuszenie świętego Antoniego" według Flauberta czy "Apollo i Hiacynt" do muzyki 11-letniego Mozarta.
"Piotruś i wilk" to bajka symfoniczna Sergiusza Prokofiewa - o chłopczyku, który wywiódł wilka w pole. Każdej postaci towarzyszy niepowtarzalna melodia, własny motyw muzyczny, oddawany przez inny instrument - obój, flet, klarnet, róg, kotły, fagot, skrzypce. Wszystkie figury i dekoracje są wycięte z papieru. Jedynym aktorem w przedstawieniu jest Narrator, który wprowadza dzień w arkana akcji i łączących się z nią dźwięków. Piękne przedstawienie, utrzymane w charakterystycznym dla Prokofiewa klimacie groteski, w atrakcyjny sposób wprowadza młodych widzów do świata muzyki poważnej. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PIOTRUŚ I WILK
AutorSergiusz Prokofiew
PrzekładZbigniew Mich
PrzekładZbigniew Dzięgiel
2017.04.20 01:02:54
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman