Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POWRÓT GWIAZDY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • 83 min

Przeniesienie spektaklu z warszawskiego teatru Scena Prezentacje. Autor sztuki, John Cromwell (1914-79) - amerykański aktor, reżyser, absolwent Harvardu - przez wiele lat występował w teatrach na Broadwayu, grał m.in. w "Romeo i Julii" z Ralfem Richardsonem, w "Hamlecie" z Johnem Gielgudem. Później zainteresował się literaturą, w szczególności dramatopisarstwem. "Opening Night" nawiązuje do autentycznej historii z życia wielkiej aktorki Laurette Taylor, którą Cromwell znał osobiście. Dramat wystawiony w 1968 r. w Nowym Jorku, został zaliczony do 10 najlepszych sztuk roku. W 1977 r. powstała ekranizacja w reżyserii Johna Cassavetesa, który główną rolę powierzył swojej żonie, Genie Rowlands (sam jej również partnerował). Film pokazany w Cannes i Paryżu, cieszył się dużym powodzeniem u publiczności europejskiej. Na afiszu Sceny Prezentacje znalazła się jeszcze inna wersja dramatu Cromwella, w adaptacji Michela Carnoy. Autor przeniósł akcję sztuki do Paryża, do środowiska, które było mu bliższe. W swojej adaptacji rozbudował i sam zagrał rolę Hektora, chociaż, jak podkreśla, tę postać - jedynej osoby, która wiernie trwa przy starzejącej się gwieździe, opuszczonej przez przyjaciół, zdradzonej przez teatr - może odtwarzać zarówno mężczyzna, jak i kobieta.
W inscenizacji Romualda Szejda znakomity duet tworzą wybitna aktorka związana z Teatrem Wybrzeże Halina Winiarska i Bohdan Ejmont. Fanny Ellis, niegdyś wielka aktorka teatralna, w podłej garderobie przygotowuje się do długo oczekiwanego powrotu na scenę. Ma świadomość, że ten występ zadecyduje o jej dalszych losach. Umiera z przerażenia na myśl, że za chwilę stanie przed okropną publicznością premierową, czyhającą na każde jej potknięcie. "Admirator i przyjaciel" przysyła jej w prezencie coś, czego bardziej potrzebuje od kwiatów i perfum. Fanny wie, że ta butelka będzie musiała "zachować dziewictwo" aż do ostatniego spektaklu, bo taki podpisała kontrakt. Ale nie może uwolnić się od natrętnej myśli, że jeden kieliszeczek pomógłby jej dotrwać do końca koszmarnej próby sił. Wspomina świetną przeszłość, ale mówi też o kosztach tego zawodu - o oddawaniu cząstki siebie każdej granej postaci, aż do zupełnego "zużycia się" duszy. I o wysokiej cenie, jaką ona zapłaciła za swój sukces. Odeszli wszyscy, których kochała - matka i mąż, wybitny autor, który miał ciągle jakieś sprawy "zgrabne i powabne", kochanek-kowboj i nawet jego koń. Pozostał tylko Hektor - prosty człowiek, dobry do szpiku kości, cierpliwy, troskliwy. On jest jedynym świadkiem bolesnej wiwisekcji. [pat]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
POWRÓT GWIAZDY
AutorJohn Cromwell
PrzekładBarbara Grzegorzewska
PrzekładPaweł Konopczyński
2017.05.05 00:43:09
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych