Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SPEKTAKL DLA SIEDMIU WYKONAWCÓW

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • 48 min

Autorskie widowisko jednego z najciekawszych i najbardziej wszechstronnych współczesnych polskich twórców. Bogusław Schaeffer (ur. 1929) jest znany z działalności na wielu polach twórczych - jako wybitny kompozytor i wykonawca własnych utworów, teoretyk i propagator nowej muzyki, pedagog (jest profesorem akademii muzycznych w Krakowie i Salzburgu), dramaturg, grafik. Autor popularnych i często grywanych dramatów scenicznych, sam podzielił swoje sztuki na "jeszcze muzyczne" ("Scenariusz dla istniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego", seria "Audiencje", "Kwartet dla czterech aktorów" czy "Scenariusz dla trzech aktorów") oraz "czysto teatralne" ("Mroki", "Zorza", "Uwiąd", "Aktor" czy "Tutam" i "Toast").
"Spektakl dla siedmiu wykonawców" to pierwsza w pełni autorska próba Bogusława Schaeffera stworzenia widowiska stricte telewizyjnego - takiego, które może istnieć tylko w tym medium. Autor tworzy uniwersalny "traktat" artystyczny, wykorzystując typową dla swego stylu absurdalność i niezwykłość skojarzeń. Zestawia w jednym ciągu subiektywne rozważania o istocie twórczości z solowymi popisami muzyków, by w finale widz mógł uczestniczyć w wielkim, wyimaginowanym koncercie. Widowisko wykorzystuje elementy teatru instrumentalnego, muzycy nie tylko grają na instrumentach, ale też uczestniczą w akcjach pozamuzycznych. Podstawą widowiska są specjalnie do tego spektaklu skomponowane utwory - z myślą o zaprezentowaniu indywidualnych możliwości każdego z siedmiu muzyków oraz tajników jego instrumentu. Oczywiście w pierwszym rzędzie jest to autoprezentacja Bogusława Schaeffera - jego muzyki, wizji scenicznej, sposobu rozumienia i interpretacji własnej muzyki. Seria obrazów telewizyjnych, unaoczniających różne etapy tworzenia dzieła (komponowanie "na żywo", próbowanie, wykonanie), umożliwia widzom wgląd w warsztat kompozytorski, w problematykę twórczości i estetykę, która różni Schaeffera od innych kompozytorów. Równocześnie autorowi zależało na tym, by oglądający ten spektakl dowiedzieli się jak najwięcej o nowej muzyce, muzyce awangardowej i eksperymentalnej. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 01:35:51
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych