Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TESTAMENT SZEKSPIRA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1995. 04. 12
  • 59 min

Jurij Dombrowski (1909-78) zapisał się w historii literatury głównie jako autor powieści "Kustosz" (polski przekład 1987) i "Fakultet spraw zbędnych". Ta druga ukazała się najpierw w Paryżu, a dopiero potem w Związku Radzieckim. Oba utwory są wzajemnie powiązane. Zdaniem krytyki układają się w bulwersujący traktat o stalinowskich prześladowaniach i próbach zachowania ludzkiej godności za wszelką cenę. Tematyka prozy Dombrowskiego była ściśle związana z jego życiorysem. Blisko 25 lat spędził w więzieniach i łagrach. Za kratki trafiał raz jako Rosjanin, raz jako Żyd, raz jako Polak. Wskutek aresztowań jego twórczość obfituje w kilkuletnie przerwy. Mimo to od czasu debiutu w 1938 roku Dombrowski zdążył napisać sporo opowiadań i powieści. Różnią się one zarówno tematyką, jak i poziomem artystycznym. W Polsce oprócz "Kustosza" wydano jeszcze kryminał "Małpolud przychodzi po swoją czaszkę" (1962) oraz powieść o Szekspirze "Czarna dama" (1973).
Do prozy Dombrowskiego, osnutej wokół życia i twórczości autora "Hamleta", nawiązuje spektakl Adama Ustynowicza. Schorowany i załamany po pożarze teatru "The Globe" Szekspir wraca do swego domu w Stratfordzie. Przeczuwając zbliżającą się śmierć, dokonuje rozliczeń z doczesnym światem - przyjaciółmi, rodziną, swą ostatnią wybranką serca. Wydaje dyspozycje spadkowe, analizuje swoje życiowe wybory, wspomina. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
TESTAMENT SZEKSPIRA
AutorJurij Dombrowski
PrzekładIrena Lewandowska
PrzekładWitold Dąbrowski
2020.02.17 00:24:39
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency