Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TOŚKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • 67 min

Autorem tej "czarnej komedii ekonomicznej" jest Andrzej Maleszka, jeden z najbardziej oryginalnych twórców widowisk telewizyjnych i sztuk teatralnych dla młodych widzów. Absolwent teatrologii poznańskiego UAM i reżyserii (eksternistycznie) krakowskiej PWST, jeszcze w czasie studiów prowadził spotkania psychoterapeutyczne i psychodramy dla dzieci. Już wówczas wpadł na pomysł, by dziecko brało udział jako aktor i współscenarzysta w profesjonalnych realizacjach telewizyjnych i teatralnych. Andrzej Maleszka od lat pracuje w Poznaniu z grupą małych aktorów, do której dołączają nowe talenty. Twórca o specyficznych predyspozyjach i umiejętnościach przyznaje, że jest mu szczególnie bliska wrażliwość i wyobraźnia dziecka, która z taką łatwością pokonuje barierę niezwykłości, fikcji i magii. Za scenariusze i reżyserię autorskich spektakli otrzymał wiele nagród, poczynając od "Złotych Koziołków" na poznańskim Biennale sztuki dziecięcej (za widowisko "Piąta strona świata"), poprzez nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego (za całokształt twórczości), a do laurów międzynarodowych, jak Grand Prix i nagroda UNESCO za program "Wieża Babel" na festiwalu Prix Jeunesse w Monachium. Na początku 1994 reżyser przywiózł zza oceanu srebrny medal (złotego nie przyznano) za dwa odcinki serialu "Jacek". Nagrodę w kategorii "special children" (ex aequo z amerykańską siecią ABC) przyznało mu jury New York TV and Not Broadcasting Festival, jednego z największych amerykańskich festiwali programów telewizyjnych i produkcji wideo.
"Tośka" to rzecz o dzieciach, które lepiej niż starsze pokolenia przystosowują się do naszej nowej rzeczywistości ekonomicznej. Rodzice tytułowej bohaterki borykają się z kłopotami finansowymi. Postanawiają zmienić zawód. Zaciągają kredyt, otwierają własną kawiarnię. Na ten sam pomysł wpada ojciec Jolki, najserdeczniejszej przyjaciółki Tośki. Oba lokale mieszczą się przy tej samej ulicy. Tymczasem rodzice dziewczynki wyjeżdżają, a prowadzenie kawiarni spada na jej barki. Interes kuleje. Intrygi Oskara nieomal doprowadzają firmę do plajty. Tośka podejrzewa, że ma w tym swój udział również Jolka. Dwie przyjaciółki, które poprzysięgły sobie, że nigdy się nie pokłócą, nagle stają się konkurentkami. Na szczęście, młodym "kobietom interesu" przychodzi z pomocą genialny Gigant. Doradza zmianę biznesu. Gdy rodzice bohaterki wracają, w ich lokalu mieści się hotel dla psów. A w kawiarni Oskara pojawiają się robaki. Tylko Jolka i Tośka wiedzą, dlaczego

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2021.06.21 00:13:18
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego