Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

UŚMIECH LOSU

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1994
 • Premiera:
  1994. 10. 15
 • Barwny, 63 min

Włodzimierz Perzyński, ur. 1877 w Opocznie pod Radomiem, zmarł w 1930 w Warszawie - prozaik, komediopisarz, poeta. Brał intensywny udział w warszawskim życiu teatralnym, współpracował z Arnoldem Szyfmanem. Był, obok Zapolskiej i Rittnera, jednym z trzech czołowych przedstawicieli polskiego modernizmu w teatrze. Pomysły do sztuk czerpał przede wszystkim z obserwacji życia mieszczańskiej Warszawy. Postacie często traktował jako materiał badawczy, dzięki któremu zaspokajał własne zainteresowania psychologiczne. Wplątując swych bohaterów w rozmaite sytuacje, niczym naukowiec obserwował wynik ich zmagań z wykreowaną rzeczywistością. Zawsze jednak pozostawiał widzom swobodę interpretacji. W doborze wątków komediowych nie silił się na zbytnią oryginalność. Posługiwał się właściwie pewną ilością stałych, ogranych tematów. Opracowywał szablon, który mimo wszystko potrafił wzbogacić zdumiewająco świeżymi efektami. Postacie swoich sztuk podniósł do rangi typów społecznych o doskonale zarysowanych charakterach, pełnych życia i dowcipu. Perzyński był mistrzem w budowaniu sztuk "zegarmistrzowskich", gdzie każdy element jest dokładnie wyważony, niezbędny dla ogólnego wątku i gdzie każda sytuacja w odpowiednim momencie kończy się zabawną pointą.
"Uśmiech losu" pochodzi z 1926 z ostatniego okresu twórczości Perzyńskiego. Witold Siewski, doktor filozofii, nie ma pracy i pieniędzy, jest bliski samobójstwa. Przypadkowo spotyka dawnego znajomego, który pragnie rozwieść się z żoną i proponuje mu układ: za złożenie fałszywych zeznań w sądzie, ułatwiających rozwód, dostanie sowitą zapłatę. Siewski przyjmuje pieniądze. Sprawa się komplikuje, kiedy poznaje żonę znajomego. Wraz ze zmianą losu pojawiają się wyrzuty sumienia i skrupuły natury etycznej... [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
UŚMIECH LOSU
Dramat
AutorWłodzimierz Perzyński

Patrz także:
schowaj

 • 1978
  Spektakl telewizyjny / Włodzimierz Perzyński / Józef Słotwiński
2019.12.02 00:11:28
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl