Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WARSZAWIANKA

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1994
 • Premiera:
  1994. 12. 19
 • Barwny, 55 min

Niewiele sztuk ma tak zobowiązującą tradycję teatralną, jak debiutancka jednoaktówka Stanisława Wyspiańskiego, wystawiona po raz pierwszy w 1898 roku w krakowskim Teatrze Miejskim, za dyrekcji Tadeusza Pawlikowskiego. Do historii teatru przeszła zwłaszcza niema rola Ludwika Solskiego. Choć był ju wtedy wybitnym i wziętym aktorem, został obsadzony w epizodzie, i to w sztuce początkującego autora, który w owym czasie współpracował z teatrem jako malarz dekorator. W "Warszawiance" Solski pokazywał się widzom jako Stary Wiarus, ochlapany błotem, które chlustano mu na nogi za kulisami, a jego przemarsz przez scenę, bez jednego słowa, stał się wydarzeniem utrwalonym na zawsze w kronikach polskiego teatru. Role Starego Wiarusa i generała Chłopickiego grali najwybitniejsi aktorzy. W głośnym telewizyjnym spektalu Andrzeja Łapickiego z 1978 wcielili się w te postaci Jan Świderski i Gustaw Holoubek.
W najnowszej inscenizacji Andrzeja Chrzanowskiego z obrosłymi legendą rolami zmierzą się aktorzy kolejnej generacji polskiego teatru - Daniel Olbrychski jako Stary Wiarus i Piotr Fronczewski jako Chłopicki. Historycy literatury określają "Warszawiankę" i inne sztuki z początkowego okresu twórczości Wyspiańskiego jako "etiudy dramatyczne". W tej "Pieśni z roku 1831", w warstwie fabularno- anegdotycznej istotnie niewiele się dzieje. W dworku na przedmieściach Warszawy, w salonie sióstr Marii i Anny, przebywa gen. Chłopicki ze swym sztabem. Zebrani oczekują wieści z pola walki. Jest 25 lutego 1831 - trzeci miesiąc powstania listopadowego, trzeci dzień bitwy pod Grochowem. Młodzi patrioci są pełni zapału. Starzy, ogarnięci niewiarą w sens walki, studzą ich rozgorączkowanie swoją rozwagą. W saloniku toczy się burzliwa dyskusja. Wojskowi i cywile próbują namówić generała Chłopickiego, który złożył dyktaturę ofiarowaną mu w pierwszych dniach powstania, aby ponownie objął dowództwo. W kulminacyjnym momencie przybywa Stary Wiarus z wiadomością o klęsce bitwy o Olszynkę i śmierci narzeczonego Marii. Widząc jej nieugiętą postawę, Chłopicki decyduje się przejąć komendę nad wojskiem. W dniach bitwy grochowskiej dotarła do Polski pieśń napisana przez francuskiego poetę Casimira Delavigne. Muzykę do niej skomponował Karol Kurpiński, polskie słowa ułożył Karol Sienkiewicz. Właśnie ta pieśń, zestrojona z przebiegiem akcji, z narastającym przeczuciem katastrofy - decyduje o sile ekspresji miniatury dramatycznej Wyspiańskiego. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WARSZAWIANKA
Dramat
AutorStanisław Wyspiański

Patrz także:
schowaj

 • 1960
  Spektakl telewizyjny / Stanisław Wyspiański / Kazimierz Dejmek
 • 1966
  Spektakl telewizyjny / Stanisław Wyspiański / Ireneusz Kanicki
 • 1972
  Spektakl telewizyjny / Stanisław Wyspiański / Jerzy Goliński
 • 1978
  Spektakl telewizyjny / Stanisław Wyspiański / Andrzej Łapicki
2020.08.05 00:31:28
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego