Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZŁOTY CHŁOPAK

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1994. 09. 12
  • 93 min

Telewizyjna wersja najgłośniejszej sztuki amerykańskiego dramatopisarza i jednocześnie aktora. Clifford Odets (1906-1963) należał do czołowych przedstawicieli tzw. literatury proletariackiej w Stanach Zjednoczonych. W latach trzydziestych działał w nowojorskim Group Theatre, skupiającym aktorów i pisarzy zainteresowanych problematyką społeczną. Na tej scenie zadebiutował jednoaktówką "Czekając na LeftyŐego" ("Waiting for Lefty", 1935). W tym samym roku wystawił tu swą pierwszą sztukę pełnospektaklową bardzo życzliwie przyjętą przez krytykę "Zbudź się i śpiewaj" ("Awake and Sing") oraz "Do dnia mojej śmierci" ("Till the Day I Die") - dramat o postawach humanistów niemieckich po dojściu Hitlera do władzy. Ciesząca się niesłychaną popularnością sztuka "Złoty chłopak" (1937), a także późniejsza "Wielki nóż" ("The Big Knife", 1949) - nie mają już tak programowo radykalnej wymowy. W twórczości powojennej Odets ostatecznie odszedł od tematyki społecznej, pisując sztuki raczej o charakterze rozrywkowym, jak "Wiejska dziewczyna" ("The Country Girl", 1950) czy "Kwitnące brzoskwinie" ("The Flowering Peach", 1954). U schyłku życia (1961) otrzymał prestiżową nagrodę Amerykańskiej Akademii Literatury i Sztuki. Opowieść o "Złotym chłopcu", młodym Amerykaninie goniącym za sławą i bogactwem, to jednocześnie historia nie spełniającego się w rzeczywistości, wszechogarniającego "amerykańskiego snu" o karierze i miłości. Dla tego mitu chłopak poświęca talent muzyczny, wpojone w domu zasady moralne. Zderzenie tych wartości z bezlitosnymi prawami machiny producencko-reklamowej prowadzi do tragicznego finału. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ZŁOTY CHŁOPAK
AutorClifford Odets
PrzekładZofia Porembska
PrzekładLucjan Porembski
2020.06.22 00:14:07
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego