Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

AUTOSTRADA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2002
  • Premiera:
    2003. 06. 02
  • Barwny, 75 min

Małe miasteczko na rubieżach zachodniej Polski. Miejscowa społeczność stoi w obliczu wielkich zmian, jakie w życie prowincjonalnej mieściny ma wprowadzić budowa autostrady. U wielu ludzi rodzi to pokusę ucieczki w wielki świat. Krystyna Hamerowa, właścicielka miejscowej gospody, zamierza przeznaczyć odszkodowanie za sprzedaż posesji na kupno dwupokojowego mieszkania w mieście i tam rozpocząć nowe życie. Projekt przeprowadzki do miasta popiera jej dorosła córka Zuzia, która dostrzega w nim szansę na usamodzielnienie się. Dwupokojowe mieszkanie odpowiada w sam raz potrzebom młodej dziewczyny, ale z matką może tam jej być już trochę za ciasno. Zuzia pisze list do Marii, Matki Bożej, zwierzając się jej ze swojego problemu. Ale Najświętsza Panienka milczy, dziewczyna musi więc sama rozwiązać ten problem. Postanawia wydać rodzicielkę za mąż.
Najstosowniejszym kandydatem wydaje się jej miejscowy weterynarz, pan Nożyk, niemłody już, ale z własnym lokum, pewną posadą i samochodem. Dziewczyna podsuwa mu pomysł ożenku, twierdząc, że nie chce, by matka, wdowa od dziesięciu lat, żyła dłużej w samotności. Nożyk kupuje pierścionek i zjawia się w gospodzie. Ale zamiast o miłości i wspólnej przyszłości opowiada o sprawach gminy, krytykuje podany mu rosół, by wreszcie na koniec bąknąć, że "został poinformowany, jakoby pani Krystyna była zainteresowana jego osobą".
Urażona kobieta odmawia, czym wprawia Zuzię w rozpacz. Nie mniej zawiedziony jest weterynarz, który proponuje Zuzi, żeby wyszła za niego, skoro matka nie chce. Ale dziewczyna ani myśli. Już prędzej poślubiłaby Rafała Jaremkę, "zredukowanego" nauczyciela rosyjskiego i notorycznego lunatyka, bo przynajmniej jest młody, ale chłopak nie myśli o żeniaczce. Cierpi z powodu swoich nocnych spacerów i gnębią go myśli samobójcze. Trzeba więc szukać kawalera w mieście. A matce Zuzia podsuwa kolejnego kandydata: pana Skowronka, handlarza rowerów. Gorszy niż Nożyk, bo nie na posadzie i biedniejszy, ale może przynajmniej bardziej romantyczny? Krystyna stara się wybadać jego zamiary, a tymczasem w gospodzie znów zjawia się Nożyk i ponawia oświadczyny. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2020.06.22 00:14:07
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency