Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CÓRKA STRACHU

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • 60 min

Josephine Tey jest literackim pseudonimem Elizabeth Mackintoch. Pisywała ona również pod nazwiskiem Gordon Daviot. Urodziła się 1896 w Inverness (Szkocja), zmarła w 1952 w Londynie, po studiach przez krótki czas pracowała jako psychoterapeutka i uczyła w angielskich i szkockich szkołach. W Anglii zyskała wielu przyjaciół z londyńskich kręgów teatralnych, choć generalnie unikała rozgłosu i była osobą raczej samotną. Jej przedwczesną śmierć poprzedziła długa choroba, mimo której Mackintoch cały czas pisała. Najwięcej dzieł i jej zdaniem najważniejszych, stworzyła pod pseudonimem Gordon Daviot. Zaczęła go używać w 1925. Początkowo pisała artykuły do czasopism i powieści. Później zwróciła się w stronę dramatu. Największy sukces przyniosła jej sztuka "Ryszard z Bordeaux" (1932), którą z bardzo dużym powodzeniem wystawiano w Londynie i w Nowym Jorku. Główną rolę grał w niej John Gielgud. Jego zdaniem Mackintoch "udoskonaliła Szekspira, obdarzając króla Ryszarda II poczuciem humoru". "Ryszarda" poprzedziło napisanie ponad dwudziestu pięciu sztuk, z których pięć wystawiono za życia autorki. Pseudonimu Josephine Tey użyła pisarka po raz pierwszy w 1936 i zarezerwowała go wyłącznie dla powieści kryminalnych. Jej twórczość cechują zręcznie napisane dialogi, skrupulatnie budowane postacie i głęboko uzasadnione motywacje ich działania.
Spektakl w reżyserii Adama Ustynowicza jest adaptacją jednej z bardziej znanych powieści Elizabeth Mackintoch. Leżący w szpitalu inspektor policji dla zabicia czasu - na podstawie materiałow przyniesionych przez przyjaciół - docieka prawdy na temat dziejów Ryszarda III. Odkrywa zdumiewające fakty, daleko odbiegające od wersji spopularyzowanej przez Szekspira... [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CÓRKA STRACHU
AutorJosephine Tey
PrzekładKrystyna Jurasz-Dąmbska
2017.02.11 01:36:34
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego