Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DETEKTYW

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1993
 • Premiera:
  1994. 05. 07
 • Barwny, 100 min
  Spektakl zrealizowano w Teatrze im. Stefana Jaracza w Warszawie

Telewizyjna wersja przedstawienia przygotowanego w Teatrze Ateneum w Warszawie (premiera w czerwcu 1992). Anthony Shaffer, znany współczesny dramatopisarz angielski, to rodzony brat Petera, autora m.in. "Czarnej komedii" i prezentowanego w ubiegłym roku w TVP "Amadeusza". Jego sztuki wyróżniają się intrygując, często sensacyjną fabułą, przewrotną pointą, doskonale napisanymi rolami.
Od prapremiery w 1970 w Londynie "Detektyw" nie schodził z afisza przez wiele sezonów. O sukcesie inscenizacji Clifforda Williamsa w dużej mierze zadecydowali wykonawcy: Anthony Quayle i Keith Baxter. Później londyński hit stał się przebojem na Broadwayu i na innych scenach świata. Jednak największą popularność zdobyła filmowa wersja w reżyserii Josepha L. Mankiewicza (1972), z udziałem Laurence'a Oliviera i Michaela Caine'a. "Detektyw" - reklamowany jako "najgenialniejsza gra kryminalna wszechczasów" - to świetnie napisany thriller nie pozbawiony akcentów komediowych. Sztuka daje wykonawcom okazję zaprezentowania pełnej gamy możliwości aktorskich. W warszawskiej inscenizacji bezbłędnie wykorzystali tę szansę Leonard Pietraszak i Krzysztof Kolberger, który zaskoczył wielu widzów swoim talentem aktora charakterystycznego. Obaj panowie prowadzą emocjonującą rozgrywkę. A zaczyna się niewinnie. Znany pisarz, autor poczytnych powieści kryminalnych, pod nieobecność żony zaprasza na rozmowę jej przyjaciela. Zdradzany mąż jest miłośnikiem i znawcą wszelkich gier. Postanawia zabawić się ze swym gościem w grę niecodzienną, trochę makabryczną. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DETEKTYW
AutorAnthony Shaffer
PrzekładCecylia Wojewoda

Patrz także:
schowaj

 • 1980
  Spektakl telewizyjny / Anthony Shaffer / Andrzej Chrzanowski
2017.02.11 01:36:35
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych