Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIECI SŁOŃCA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1994. 01. 24
  • Barwny, 74 min

W "Dzieciach słońca" nie ma takiej rozpaczy, jak w "Na dnie" ani demaskatorskiej pasji pisarza - społecznika i rewolucjonisty. Sztuka z 1905 r. w latach stalinowskich często pomijana w wykazach ważniejszych dzieł autora, wypisuje się w nurt klasycznej literatury i dramaturgii rosyjskiej, przypominając klimatem dzieła Turgieniewa i Czechowa. W inscenizacji Andrzeja Domalika (wcześniej - twórcy znakomitych realizacji Czechowowskich, "Mewy" i "Płatonowa") stała się kameralną opowieścią o ludziach poszukujących sensu życia.Reżyser zdecydowanie okroił tekst, eliminując zbędne konteksty społeczne. Uwypuklił psychologiczny wymiar dramatu, pozostawiając jego główne przesłanie i subtelną tkankę emocji. Jednocześnie, przy całej wnikliwości i ostrości psychologicznej analizy postaci, zachował nastrój łagodnego, "czechowowskiego" smutku i ciepła, jakie promienieje ze sztuki, przez autora nazwanej komedią.
"Dzieci słońca" znalazły świetnych tłumaczy w nieżyjących już poetach, Annie Kamieńskiej i jej mężu Janie Śpiewaku. Spektakl zrealizowano w naturalnych wnętrzach, co przydaje wiarygodności całej opowieści, a postacie, powołane do życia przez Gorkiego u progu stulecia, dzięki znakomitym aktorom krakowskim, zdają się rozmawiać językiem zupełnie współczesnym. Pytania i problemy, jakie formułują, stają się istotne dla nas wszystkich. W domu Pawła Protasowa, jego żony Heleny i siostry Lizy stale spotykają się przyjaciele - rodzeństwo Borys i Melania oraz malarz Wagin. Wszyscy są sobie życzliwi, ale jednocześnie przez cały czas toczy się między nimi osobliwa walka o uczucia, które mają ich uchronić przed pustką. Oczekiwania bohaterów wobec życia i siebie nawzajem rozmijają się nieustannie. Okazuje się, że delikatna pajęczyna emocji oplątująca ludzi może stać się nawet wisielczym sznurem. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DZIECI SŁOŃCA
Dramat
AutorMaksym Gorki
PrzekładAnna Kamieńska
PrzekładJan Śpiewak
2017.12.21 23:36:06
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych