Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIEJE SALONU

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1994. 09. 03
  • 73 min

Kazimierz Wroczyński urodził się 1883 w Warszawie. Debiutował w 1901 r. wierszami drukowanymi w "Chimerze". W 1911 założył wraz z Bolesławem Leśmianem i Wincentym Drabikiem eksperymentalną scenę "Teatr Artystyczny" w Warszawie. Należał również do założycieli pisma "Marchołt". W latach 1913-1914 zorganizował satyryczną Szopkę Warszawską. Był reżyserem i sekretarzem literackim w Teatrze Polskim. W latach 1917-20 był kierownikiem literackim kabaretu "Czarny Kot". Potem naczelnym dyrektorem łódzkich teatrów miejskich. Po wojnie pracował jako redaktor działu literacko-teatralnego dziennika "Kurier Codzienny". Zmarł 1957 w Warszawie.
"Dzieje salonu" powstały w 1921 i przedstawiają społeczeństwo polskie w czasie trwania i po I wojnie światowej. Wigilia 1914: Trwa wojna. Jerzy Marnicki otrzymuje powołanie do wojska. Do tej pory życie w domu mecenasowej Marnickiej toczyło się normalnie. W salonie krzątali się domownicy. Michałowa paliła w piecu, trwały przygotowania do Wigilii. Wszystko odbywało się zgodnie z dawno ustalonym porządkiem. W kącie panna Marylka Marnicka uczyła Józka, syna Michałowej, francuskiego. Chłopak nieporadnie powtarzał słówka. Czy owa nauka stwarzała mu szansę zmiany statusu społecznego, czy jedynie dawała okazję do spędzenia kilku chwil w obecności uroczej panny? Żaneta - narzeczona Jerzego - wyznawała mu miłość i przysięgła wierność a po grób. Świat był jak secesyjny bibelot: taki ładny i taki kruchy... Listopad 1919. Po pięciu latach Jerzy wraca z wojny. Walczył o niepodległość, jest bohaterem. Jednak rzeczywistość, którą zastaje, okazuje się okrutna. Jerzy powraca do innego świata - świata odwróconych wartości. Michał i Michałowa, wzbogaceni dzięki nielegalnemu handlowi, powoli zajmują całe mieszkanie. Józek już nie musi nadwerężać wątłego umysłu, by zdobyć pannę Marylkę - teraz może ją po prostu kupić. Ukochana kobieta przemienia się w wampa łaknącego jedynie pieniędzy. Tym światem rządzą pieniądze, często nieuczciwie zarobione. Nie ma w nim miejsca na poświęcenie i wznosłe ideały. Wygrywają tylko bezwględni i bezczelni. Prawdy te będzie odkrywało każde następne pokolenie polskiej inteligencji. Karnawał 1922. Ślub Marylki i Józka. Goście w pijanym amoku tańczą swój chocholi taniec. Jerzy wychodzi - świat jego wartości został rozbity niczym secesyjny bibelot. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DZIEJE SALONU
AutorKazimierz Wroczyński
2017.02.11 01:36:38
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl