Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GORĄCE UCZUCIE

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1995. 01. 07
  • 50 min

Ilf i Pietrow - dwa nazwiska literackie (prawdziwe - J. A. Fajnzilberg i J. P. Katajew) w ustach czytelników zlewały się w jedno Ilfpietrow". Obaj żyli krótko - Ilf (1897-1937) zmarł na gruźlicę w czasie pobytu w Ameryce, Pietrow (1903-42), korespondent wojenny, zginął w katastrofie samolotu, wracając z misji na froncie. Nie byli do siebie podobni - nieśmiały, małomówny, zwykle smutny Ilf żartował rzadko ale zjadliwie, Pietrow zaś, niepoprawny optymista i dusza każdego towarzystwa, śmiał się często i serdecznie. W twórczości uzupełniali się znakomicie - uszczypliwa satyra Ilfa dodawała ostrości pogodnemu humorowi i wesołości Pietrowa. Już pierwsza wspólnie napisana ich powieść satyryczno-humorystyczna "Dwanaście krzeseł" (1928) zachwyciła publiczność, "Złote cielę" (1931) ich popularność i poczytność ugruntowała. Pisali też opowiadania, felietony prasowe, reportaże.
"Gorące uczucie" należy do gatunku niesłychanie rzadkiego w ich twórczości - mieli w dorobku jeszcze tylko dwa-trzy teksty przeznaczone dla sceny. Ta sztuka to mistrzowsko nakreślony, syntetyczny obraz lat 20. Czas porewolucyjny nader skutecznie zmienił obyczaje i mentalność ludzi na kilkadziesiąt następnych lat. Bohaterów trawi nie tylko "Gorące uczucie", ale i niepokój o ilość wódki. Wszyscy oczekują "prawdziwego europejczyka", szykują się na to spotkanie. Wreszcie przybywa "Wytwornie ubrany cudzoziemiec"... Spektakl zrealizowany w naturalnych wnętrzach, uwiarygodnia całe opowiedziane zdarzenie, które tylko pozornie rozgrywa się w ciągu kilku godzin. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
GORĄCE UCZUCIE
AutorIlja Ilf
AutorJewgienij Pietrow
PrzekładRene Śliwowski
2017.02.11 01:36:46
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski