Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KŁAMCZUCHA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1993. 12. 04
  • 69 min

Klasyczne farsy francuskie z przełomu XIX i XX wieku rzadko goszczą dzisiaj na deskach scenicznych. Komedie określone mianem bulwarowych, których jedyną racją bytu jest po prostu rozśmieszanie widzów, były przed laty żelazną pozycją repertuarową w letnich teatrzykach ogródkowych. "Kłamczuchę" wystawiły w Polsce po wojnie m.in. Teatr Komedia w reż. Andrzeja Szczepkowskiego i Teatr Ziemi Mazowieckiej w reż. Józefa Słotwińskiego.
Sztuka Maurice'a Hennequina, jednego z licznych we Francji autorów specjalizujących się w tym gatunku, w oryginale nosiła tytuł "Mon bébé" - "Moje maleństwo". Pełnym wdzięku "maleństwem" jest Lili, osóbka z temperamentem, o wrodzonej skłonności do rozmijania się z prawdą. Wraz z serdeczną przyjaciółką Sylwią wymyślają dziesiątki kłamstw, których ofiarami stają się ludzie z ich najbliższego otoczenia, zwłaszcza mąż Lili i towarzysz jej lat dziecinnych, dobroduszny Filip. Drobne kłamstewka, nie sprostowane w porę, wywołują lawinę zdarzeń absurdalnych, wręcz surrealistycznych. Intryga gmatwa się w sposób karkołomny i zdąża ku mało prawdopodobnym rozwiązaniom. Takie są jednak reguły gry w każdej farsie. Doborowa obsada aktorska, zwłaszcza świetny tandem Biedrzyńska - Trzepiecińska, gwarantuje dobrą zabawę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KŁAMCZUCHA
AutorMaurice Hennequin
PrzekładHanna Pieczarkowska
2017.02.11 01:36:48
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman