Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŁADNA HISTORIA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1994. 04. 16
  • 82 min

Czy mężczyzna, który widzi swoją narzeczoną w sukni ślubnej, może być pewny, że zostanie jej mężem? Nie zawsze - odpowiadają autorzy "Ładnej historii". Panowie de Caillavet i de Flers uchodzą za klasyków francuskiej komedii bulwarowej. Sztuki znanej i popularnej w międzywojniu spółki autorskiej ("Zielony frak", "Miłość czuwa", "Król" i in.) nie sięgały nigdy wyżyn, ale też unikały mielizn artystycznych. Były pisane "z nerwem", z nieomylnym wyczuciem efektów scenicznych i poczuciem humoru. I do dziś zachowały staroświecki wdzięk. "Ładna historia" (1913) to liryczna komedia, niewolna jednak od akcentów farsowych. Motorem zabawy są oczywiście intrygi i nieporozumienia. Helena de Trevillac ma poślubić Walentego Le Barroyer. Na godzinę przed ślubem dowiaduje się, że ciotka-hrabina przechwytywała listy, jakie pisał zakochany w dziewczynie Andrzej, syn podstępnej hrabiny. Postanawia uciec wraz z ukochanym do babci. Stara pani de Trevillac wie o ślubie wnuczki. Biorąc uciekinierów za świeżo poślubionych małżonków, umieszcza młodą parę we wspólnej sypialni. Wkrótce do rezydencji pani de Trevillac przyjeżdża zdradzony narzeczony, a w ślad za nim - hrabiostwo d'Eguzon, czyli rodzice Andrzeja. I rozpętuje się wielka acz wesoła awantura. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ŁADNA HISTORIA
AutorGaston Arman de Caillavet
AutorRobert de Flers
AutorEtienne Rey
PrzekładZofia Karczewska-Markiewicz
2022.05.21 05:37:24
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor