Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MIARKA ZA MIARKĘ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1994. 06. 13
  • Barwny, 114 min

Telewizyjna premiera rzadko grywanej sztuki Szekspira (na polskich scenach wystawiali ją m.in. Krystyna Skuszanka w teatrze nowohuckim, 1956; Aleksander Bardini w Teatrze Polskim, 1965; Jan Machulski w Teatrze Ochoty, 1982; Janusz Nyczak na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego, 1984). "Miarka za miarkę" zaliczana jest do cyklu Szekspirowskich komedii. Zawiera jednak wiele akcentów dramatycznych i wypowiadanych całkiem serio sądów o życiu, władzy, naturze człowieka. Dowcip autora zaprawiony jest dużą dawką sarkazmu i goryczy. Toteż historycy teatru do słowa "komedia" dodają często określenie "problemowa". Problem główny zamyka się w Szekspirowskim memento: "Sama władza nie demoralizuje, stwarza tylko pokusę, a łajdak jej ulega. Dobry książę Wiednia, który nie lubi nikogo karać i nie umie sprawować władzy silną ręką, doprowadza do znacznego rozprzężenia w swoim państwie. Widząc upadek obyczajów i lekceważenie przez obywateli obowiązujących praw, postanawia przywrócić porządek w kraju. Aby nie narazić na szwank swej reputacji dobrotliwego władcy, przekazuje rządy temu, którego uznał za najuczciwszego i najgodniejszego. Sam, w przebraniu, śledzi poczynania swego namiestnika Angelo. Obserwuje, jak zmienia go władza. Jak wyzwala okrucieństwo i despotyzm, dając przy tym poczucie bezkarności. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MIARKA ZA MIARKĘ
Komedia
AutorWilliam Shakespeare
PrzekładLeon Ulrich

Patrz także:
schowaj

2020.10.08 00:34:39
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych