Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIEBIESKI PTAK

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Cz. 1 - 45 min Cz. 2 - 43 min

Cz. 1. Autorem "Niebieskiego ptaka", dzieła opublikowanego po raz pierwszy w 1909, jest Maurice Maeterlinck, pisarz belgijski, związany z symbolizmem, laureat Nagrody Nobla za 1911. Często określano Maeterlincka mianem "poety tajemnicy", mając na względzie nie tylko nastrój jego twórczości, ale i jej naturę czy filozofię. "Mam przede wszystkim niezmierny szacunek dla wszystkiego, co niewyrażalne w istocie ludzkiej, dla wszystkiego, co nie znajduje głosu w duszy. Chylę się z ciekawością nad instynktem, nad przeczuciami, nad zdolnościami i wiadomościami nie wyjaśnionymi, nad tajemnicą snu" - tak o sobie pisał autor "Niebieskiego ptaka", dzieła, w którym owa tajemnica tkwi. Jest to poetycka opowieść o wyprawie dzieci - Jasia i jego młodszej siostry Małgosi w dziwny świat fantazji w poszukiwaniu niebieskiego ptaka - symbolu i dawcy szczęścia i wiedzy o życiu. Pewnej zimowej nocy do sypialni Jasia i Małgosi przychodzi wróżka Berulina i nakazuje dzieciom odnaleźć niebieskiego ptaka. Berulina obdarza Jasia czarodziejskim diamentem, czyniąc go tym samym wszechwiedzącym i wszechmocnym. To za sprawą diamentu ożywają i ujawniają się dusze: psa, kota, chleba, cukru, ognia, wody i światła, które towarzyszą dzieciom w wędrówce w poszukiwaniu niebieskiego ptaka. Być może jest on ukryty w Krainie Wspomnień, w której znajduje się babcia Jasia i Małgosi. Cz. 2. Druga część widowiska pt. "Niebieski ptak" opowiada o dalszym ciągu wyprawy Jasia i Małgosi w poszukiwaniu niebieskiego ptaka. Dzieci wraz z towarzyszącymi im duszkami po spotkaniu z babcią i dziadkiem w Krainie Wspomnień trafiają do królowej Nocy-strażniczki tajemnic życia. To ona ukrywa niebieskiego ptaka przed ludźmi. Za sprawą duszy światła rodzeństwo w końcu odnajduje ptaka. Tym samym kończy się intrygująca wędrówka. Zaczyna świtać. Jaś i Małgosia śpią głębokim snem. Inscenizacja Marcina Jarnuszkiewicza odznacza się wielką urodą plastyczną, wzbogaconą nastrojową i spójną z obrazem muzyką, skomponowaną przez Jacka Urbaniaka. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Inspiracja
NIEBIESKI PTAK
Dramat
AutorMaurice Maeterlinck
PrzekładJan Cieśliński
2017.02.11 01:37:02
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl