Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PAPIEROWE KWIATY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1994. 11. 27
  • Barwny, 63 min

Egon Wolff, ur. w 1926 r., współczesny chilijski pisarz i poeta, autor dramatów psychologicznych. Debiutował w 1958 sztuką "Schronienie sów". Największe uznanie publiczności przynieśli mu "Najeźdźcy" z 1962. "Papierowe kwiaty" to współczesna opowieść o przypadkowym spotkaniu pewnej pary. W mieszkaniu Ewy zjawia się młody mężczyzna - Beto. Pomaga jej przynieść zakupy. Jest brudnym, wystraszonym nędzarzem. Nie chce pieniędzy, nieśmiało prosi o szklankę herbaty. Boi się wyjść na ulicę. Wygrał w karty kilka peso i wie, że przed domem czekają opryszki, które mogą go za to zabić. Ewa lituje się nad biednym przybłędą. Pozwala mu przeczekać niebezpieczeństwo. Beto z wdzięczności zaczyna ozdabiać jej mieszkanie kwiatami zrobionymi z gazety. Początkowo te gesty sprawiają Ewie przyjemność. Jest samotną, starzejącą się kobietą, spragnioną bliskości drugiego człowieka. Powoli pozbywa się oporów w stosunku do mężczyzny o niższym statusie społecznym. Beto nadal robi swoje kwiaty, obwiesza gazetami całe mieszkanie. Staje się coraz bardziej bezwzględny i coraz bardziej destrukcyjny. Z pogardą odnosi się do wszelkich wartości obowiązujących w świecie, do którego tak raptownie wtargnął. Wprowadza własne - szalone zasady gry. Ewa zaczyna tracić swoje ulubione przedmioty, ukochanego kanarka, meble. Pada ofiarą wyrafinowanej, "papierowej" tortury, przed którą nie chce, czy nie może się bronić. Szaleństwo Beta zatacza coraz szersze kręgi, aż staje się jedynym porządkiem, jedynym prawem rządzącym światem Ewy. Spektakl Mikołaja Grabowskiego jest prawdziwym studium destrukcji. Początkowo zabawna historyjka przeistacza się w okrutny dramat psychologiczny, zakończony tragiczną puentą. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PAPIEROWE KWIATY
AutorEgon Wolff
PrzekładElżbieta Komarnicka
2017.02.11 01:37:08
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency