Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SŁOWIK

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • 56 min

Widowisko jest telewizyjną wersją przedstawienia przygotowanego w reżyserii Tomasza Jaworskiego w Teatrze Miniatura w Gdańsku. Występują w nim gigantyczne, ale bardzo mobilne marionety, z których każda animowana jest przez trzy osoby. Scenariusz na podstawie klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena napisał Frantiśek Pavlićek (ur. 1923), jeden z najwybitniejszych czeskich dramatopisarzy lat sześćdziestątych. Z tego okresu pochodzą m.in. sztuki "Labirynt serca" (1960), "Walka z aniołem" (1962). W latach siedemdziesiątych. Pavlićek związał się z opozycją, był więziony razem z Vaclavem Havlem. Pod pseudonimem przygotował m.in. adaptacje Maupassanta, grane z powodzeniem w teatrach praskich oraz monodram "Dawno, dawno temu" (1979) dla "teatru domowego". W tzw. drugim obiegu opublikował również "Pochwałę grzechu" (1980) i tom wspomnień "Koniec patriarchatu".
Potężny cesarz Chin otacza się najpiękniejszymi, najcenniejszymi przedmiotami. Jest dumny zwłaszcza z mechanicznego słowika, którego otrzymał w darze od cesarza Japonii. Pyszny władca sądzi, że wykonany z drogocennego kruszcu ptak, wyposażony w precyzyjny mechanizm, jest tworem doskonalszym i bardziej godnym podziwu niż żywy słowik, którego śpiew raduje biedaków. Wreszcie nadchodzi chwila próby. Podczas choroby dumny monarcha zostaje sam. Dworacy myślą tylko o tym, jakie korzyści może im przynieść śmierć ich pana. Cesarzowi towarzyszy jedynie mały, szary ptaszek, bezinteresowny i wrażliwy na ludzkie nieszczęścia. Swoim pięknym śpiewem odpędza śmierć. Przywraca cesarzowi życie i zmienia go w człowieka wrażliwego na piękno natury. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SŁOWIK
AutorFrantisek Pavlicek
PrzekładKrzysztof Niesiołowski
2017.02.11 01:37:21
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor