Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZIMORODEK

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1995. 02. 22
  • 75 min

Sentymentalna komedia współczesnego dramaturga angielskiego o uczuciach ludzi dojrzałych, którzy mimo upływu lat i bagażu odmiennych doświadczeń życiowych zachowali równie żywe wspomnienia młodzieńczych uniesień. Odnosząc się z odrobiną ironii do konwenansów i form obowiązujących w brytyjskich "wyższych sferach", William Douglas Home kreśli wyraziste wizerunki psychologiczne bohaterów, buduje sympatyczny, ciepły nastrój, a wyczucie komizmu sytuacji i postaci chroni go przed zbytnim sentymentalizmem.
Lady Ewelina Towsend i Sir Charles Warburton spotykają się po raz pierwszy po czterdziestu latach. Niegdyś byli o krok od zawarcia małżeństwa - on lekkomyślnie pozwolił złotowłosej "zerwać się z haczyka", ona trochę "na złość" wyszła za innego. Prosto z pogrzebu śp. męża Lady Towsend przyjeżdża na herbatkę do swego dawnego wielbiciela. On niezwłocznie jej się oświadcza, lecz ona waha się, czy związek sprowadzający się już teraz głównie do podawania bamboszy i herbaty ma sens. Kamerdyner Hawkins, opiekujący się swym panem jak najczulsza niańka, nie szczędzi gościowi opowieści o dawnych romansach wziętego pisarza. Z kolei Sir Charles jest zazdrosny nie tylko o nieboszczyka, który wciąż powraca we wspomnieniach, lecz również o innych przyjaciół Eweliny. Spóźniona randka nie przebiega więc bezkonfliktowo, a próba skorygowania nieporozumień sprzed lat jest trudniejsza niż sądził Sir Charles. Nie traci jednak nadziei, że nadal jest możliwa. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ZIMORODEK
AutorWilliam Douglas Home
PrzekładPiotr Szymanowski
2017.02.11 01:37:33
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency