Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DOŻYWOCIE

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1992
 • Premiera:
  1994. 10. 17
 • 80 min

Próba nowego odczytania klasycznej komedii Aleksandra Fredry. Dotychczas "Dożywocie" traktowane było przez reżyserów głównie jako utwór o konflikcie między miłością a interesem materialnym. Marek Sikora spojrzał na tekst Fredry przez pryzmat polskiej tradycji romantycznej. Uwypuklił w nim to, co dotyka losów i ducha Narodu, tak mitologizowanego przez Słowackiego, Mickiewicza i ich epigonów. Nie dziwi więc, że niektóre sceny Fredrowskiej komedii stylizowane są na "Dziady" i "Kordiana", a w jednym z kulminacyjnych momentów spektaklu na scenie pojawia się polski sztandar. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DOŻYWOCIE
Komedia
AutorAleksander Fredro

Patrz także:
schowaj

 • 1968
  Spektakl telewizyjny / Aleksander Fredro / Jacek Woszczerowicz
 • 2001
  Spektakl telewizyjny / Aleksander Fredro / Wojciech Pszoniak
2017.02.11 01:37:36
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor