Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DWIE GŁOWY PTAKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1992
  • Premiera:
    1993. 02. 22
  • 101 min

Prapremiera teatralna "Dwóch głów ptaka" w reżyserii Andrzeja Łapickiego, w warszawskim Teatrze Dramatycznym w grudniu 1992 r., stała się najważniejszym przedstawieniem sezonu, wydarzeniem tyleż artystycznym, co politycznym. Sceniczny kostium z epoki był dla widzów odbierających tę sztukę po stanie wojennym tylko kamuflażem, maską przysłaniającą treści i emocje boleśnie współczesne. W swoim pierwotnym kształcie "Dwie głowy ptaka" stanowiły drugą część powieściowej trylogii (obok "Spisku" i "Powrotu z Carskiego Sioła") odwołującej się do wydarzeń powstania styczniowego; adaptacji scenicznej dokonał sam autor. Bohaterem powieści i sztuki jest Aleksander Waszkowski, ostatni naczelnik powstańczej Warszawy, mianowany przez ostatniego dyktatora powstania Romualda Traugutta. Wcześniej ten młody chłopak (rocznik 1841) zwrócił na siebie uwagę przywódców śmiałymi, pełnymi fantazji akcjami. Zaraz po wybuchu powstania, w lutym, wykradł z sekcji pomiarów Komisji Skarbu mapę Królestwa Polskiego, wielką i bardzo dokładną, co miało ogromne znaczenie dla dowódców powstańczych oddziałów. Następnie, z pomocą strażników, ze Skarbca Królestwa Polskiego wydostał znaczną sumę pieniędzy na finansowanie działań zbrojnych. Aresztowany już po śmierci Traugutta, załamał się w śledztwie. Uznał, że dalsza walka nie ma szans powodzenia, zdecydował się zwrócić władzom carskim zdeponowane w Anglii pieniądze. Został stracony 17 stycznia 1865 roku.
Spektakl telewizyjny to opowieść o ostatnich dniach życia Waszkowskiego, od uwięzienia do wykonania wyroku. Zrealizowany w autentycznym miejscu wydarzeń, w warszawskiej Cytadeli, jest pozbawiony wszelkiej widowiskowości. W toku przesłuchań i rozmów wychodzą na jaw fakty i motywacje. Dlaczego bohaterski powstaniec, który tyle zdziałał dla sprawy, zdecydował się porzucić ideę walki zbrojnej? Czy Polska osamotniona, bez żadnych szans na pomoc ze stronu Europy, powinna nadal walczyć, czy raczej zadbać o pomyślność ekonomiczną obywateli, spokój i względny dobrobyt? Aleksander Waszkowski wie, że jego śmierć jest nieunikniona. Pragnie jednak ocalić innych, uniemożliwiając im walkę w przyszłości, dlatego oddaje władzom londyński depozyt. Dla rodaków jest to zdrada, dla Rosjan - spektakularny sukces, dla skazańca - jedyny możliwy wybór. Czy był człowiekiem o dwóch twarzach, Winkelriedem a rebours, anty-Wallenrodem? Czy jest w naszych czasach ofiarą relatywizmu historii czy własnej legendy? Uważam, że aby się uporać ze współczesnością, wypada poznać historię - stwierdził Władysław Terlecki. Najczęściej myślimy o historii posługując się legendami, które wypracowała sobie proza wieku XIX i początku naszego. Trzeba dokonać sprawdzenia tych legend, spojrzeć raz jeszcze w przeszłość rozważnie i obiektywnie, jeśli Polaka współczesnego chcemy zachęcić do myślenia o terażniejszości w szerszej perspektywie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DWIE GŁOWY PTAKA
Powieść
AutorWładysław Terlecki
2021.02.09 00:07:06
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski