Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZELMOSTWA LISA WITALISA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • 69 min

Wierszowana baśń Brzechwy o Lisie Witalisie oraz inne jego wiersze dla dzieci, przedstawiane dorosłej widowni, rozśmieszają publiczność do łez, choć z całkiem innych powodów, niż to pewnie zakładał Mistrz Jan. Z jego utworów - zmyślnie wybranych, przewrotnie zestawionych, znacząco interpretowanych - Mikołaj Grabowski stworzył kabaret polityczny, przedstawiający w syntetycznym zarysie powojenną historię Polski z jej wszystkimi zakrętami. W krzywym zwierciadle pokazał znane postaci i pamiętne zdarzenia, slogany, hasła i symbole. Nasycony aluzjami spektakl jest równocześnie wspaniałą zabawą z formą kabaretową. Aktorzy śpiewają, tańczą, parodiują "zaszyfrowane" osoby, polityków i gwiazdy, a spontaniczna reakcja publiczności obecnej na przedstawieniu dodatkowo wyzwala inwencję wykonawców. Autentyczna, wspólna zabawa, na widowni i na scenie, pod rozpiętym w tle napisem "Byliśmy, jesteśmy, będziemy", skłania też do zadumy i refleksji, nie zawsze wesołej.
Historia toczy się jak u Pana Brzechwy. Lis Witalis, odpowiadając na wołanie pobratymców "chcemy najeść się do syta", propaguje rewelacyjną metodę pieczenia placków ze śniegu. Nie dość, że leśny tłum pozwala nabić się w butelkę, to w dodatku, zwiedziony mętną retoryką i elokwencją Lisa, jak jeden mąż podąża na wybory, by oddać głos na kandydata, który "co tu gadać, dobrze gada". Lis Witalis zostaje prezydentem wszystkich zwierząt, które długo jeszcze trwają z przekonaniu, że "nie było w świecie lisa ponad Lisa Witalisa". Zanim los szelmy się rozstrzygnie, na scenie pojawią się jeszcze pająk, który muchom szył buty, sójka, co wybierała się za morze i po drodze "odwiedziła w Gdańsku stryja", robaczek, który czekał, aż się nakryje czerwony stoliczek, igła tańcująca z nitką i cała plejada postaci, które kogoś lub coś przypominają, z czasów bardziej czy mniej odległych. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SZELMOSTWA LISA WITALISA
AutorJan Brzechwa

Patrz także:
schowaj

2022.05.21 05:37:44
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych