Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻOŁNIERZ I BOHATER

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1992
  • Premiera:
    1992. 10. 24
  • 87 min

Jedna z najbardziej znanych komedii George'a Bernarda Shawa, nie bez racji włączona do zbioru "Sztuk przyjemnych". Bo jest w niej wprawdzie sporo sarkazmu i drwiny, lecz nie ma jeszcze charakterystycznej dla późniejszych sztuk Shawa ostrości i pasji demaskatorskiej. Od premiery w 1894 roku publiczność świetnie się bawiła, śledząc perypetie bohaterów uwikłanych w "bałkańską awanturę". Tak właśnie określano trwającą zaledwie 14 dni wojnę 1885 roku między Bułgarami a Serbami. Dla angielskiego dramaturga, który bardzo sobie cenił zdrowy rozsądek, był to przede wszystkim pretekst do wyszydzenia pseudobohaterstwa i obłudy, okrywającej płaszczykiem heroizmu zwyczajne tchórzostwo, okrucieństwo albo romantyczną fanfaronadę. Dostał więc za swoje bohaterski Sergiusz, szarżujący na czele szwadronu na nieprzyjacielskie działa. Ale również kapitan Bluntschli, trzeźwo myślący Szwajcar, który także wplątał się w wojenną awanturę, choć zamiast nabojów wolał nosić w ładownicy czekoladki. Rozprawiając się z "nieuleczalnymi romantykami" i "szkodliwym idealizmem" z równym zapałem Shaw dworował sobie z wszelkiej egzaltacji, pretensjonalności, sztuczności. By cel swój zrealizować wymyślił dość prostą fabułę. Raina Petkow, córka zacnej bułgarskiej rodziny, przypadkowo ratuje życie żołnierzowi wrogiej armii. Zaręczona z bułgarskim oficerem dziewczyna, zakochuje się w nieprzyjacielu, który jest interesującym mężczyzną, o niekonwencjonalnym sposobie bycia. Miłość całkowicie odmienia jej życie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ŻOŁNIERZ I BOHATER
AutorGeorge Bernard Shaw
PrzekładMira Michałowska
2017.02.11 01:37:50
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych