Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BANANOWY INTERES

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1991
  • Premiera:
    1991. 04. 28

Jest początek XX wieku. Nabrzeże portowe, w tle znacząco wyłania się Statua Wolności. Tu spotyka się dwóch emigrantów ze wschodniej Europy. Dokładniej zaś - jeden jest z okolic Kowna-Wilna, drugi - Mińska-Pińska. Spotkanie to zachwyciło zwłaszcza Shimmela, nowicjusza, który właśnie zszedł na ląd. Jego interlokutor - Cornelius przebywa tu bowiem już od pewnego czasu, jest nawet właścicielem biznesu - bananowego zresztą. Imponuje to Shimmelowi, który jest prawie bez grosza, za to gorąco pragnie, by Ameryka, "ziemia obiecana" wszystkich emigrantów, szybko go przygarnęła i hojnie obsypała wszelkimi obfitościami... Jest ślamazarnym ofermą, ale na szczęście spotkał odpowiedniego człowieka. Będziemy więc świadkami jego zdumiewającego przeobrażenia w nowego obywatela "wolnego kraju"... Ta wartka komedia jest jednym z ponad 50 utworów scenicznych pióra znanego pisarza amerykańskiego Murraya Schisgala. Dramaturg ten pierwsze sukcesy odnosił na początku lat 60. W 1964 roku swoimi sztukami podbił Broadway. Odniósł także fenomenalny sukces w filmie - jako współautor "Tootsie" - słynnej komedii z pamiętną rolą Dustina Hoffmana. Twierdzi jednak, że tylko pisanie dla teatru daje mu pełną wolność i dlatego czuje się zmuszony do tworzenia. Nie wdaje się jednak w analizowanie psychologicznego podłoża tego procesu, podobnie jak nie wnika w psychologię tworzonych przez siebie postaci. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BANANOWY INTERES
AutorMurray Shisgal
PrzekładMałgorzata Semil
2020.05.02 00:11:28
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman