Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HERKULES I STAJNIA AUGIASZA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1991
  • Premiera:
    1991. 10. 20

W swoich teoretycznych pracach Friedrich Dürrenmatt wysuwał i udowadniał tezę, że w drugiej połowie XX wieku jedyną możliwą formą dramatu jest komedia. Świat bowiem wypadł z ryz i nie przysługuje mu już tragedia. Wszystkie procesy historyczne, wszystkie prawdy stały się parodią samych siebie. Właśnie dlatego, uważa autor Herkulesa..., choć to paradoksalne, tylko z komedii można jeszcze wykrzesać prawdziwie tragiczne efekty. Elida, państwo niegdyś słynne, tonie w gnoju. Prezydent Augiasz wraz z Wielką Radą postanawiają za godziwe oczywiście honorarium wynająć znanego herosa i siłacza Herkulesa, aby oczyścił państwo, wykonał porządki, z którymi nie potrafią poradzić sobie demokratycznie wybrane władze Elidy. Herkules przyjeżdża, bo ma długi, a honorarium jest naprawdę godne uwagi, ale nie może wywiązać się z zadania. Aby jako tako żyć, bohater musi imać się rozmaitych zajęć dodatkowych ( na przykład pokazuje się jako curiosum w cyrku Tantalosa). Nie wystarcza mu siły ani ochoty na uprzątanie gnoju. Korzystając z lepszej propozycji, ucieka skrycie z Dejanirą. Herkules... jest zabawną, wielopiętrową komedią, w której starożytna legenda jest tylko pretekstem dla autora do zbudowania całkowicie własnej, oryginalnej rzeczywistości. Reżyser dodał do tego jeszcze swój współczesny cudzysłów - historię zapracowanego i zdemistyfikowanego herosa grają aktorzy w remontowanym teatrze, grani znowu przez prawdziwych aktorów wrocławskich scen. Prywatne życie fikcyjnych aktorów miesza się i przeplata z quasi-starożytną fabułą, a wszystko co chwila ulega całkowitej deziluzji, aby niektóre dialogi mogły zabrzmieć wprost, do kamery, do publiczności. [pat]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
HERKULES I STAJNIA AUGIASZA
AutorFriedrich Dürrenmatt
PrzekładZbigniew Krawczykowski
2017.02.11 01:38:15
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl