Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JUŻ PRAWIE NIC

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1991
  • Premiera:
    1991. 06. 27

Już prawie nic... Jeszcze tylko kilka ostatnich godzin zawieszonych w dziwnym i tajemniczym pomiędzy. Jakoś trzeba je przetrwać. Załatwić ostatnie rachunki ze światem i własnym sumieniem. Wszystko, co niedawno stanowiło istotę życia, straciło znaczenie - słowa, pieniądze, osiemnaście doktoratów honoris causa - stało się nieistotne, niepotrzebne. Z głębokich zakamarków pamięci, skrzętnie dotąd ukrywane, wyłaniają się obrazy drażniące, wstydliwe i bolesne. Kaleki syn oddany w dzieciństwie do zamkniętego zakładu opiekuńczego, zmarła z tęsknoty za niespełnionym macierzyństwem żona. Herman Eisberger jest przygotowany na spotkanie śmierci. Wielokrotnie studiował rozdział o śmierci Bacha z wielkiej monografii Arnolda Schweitzera i opowiadanie Lwa Tołstoja "Śmierć Iwana Illicza". Duże partie tekstu zna na pamięć. Wydaje mu się, że wszystko powinno przebiegać podobnie... Umieranie, jako niepowtarzalny egzystencjalny eksperyment zawsze fascynowało pisarzy. Po części z powodu nieuchronności, po części z powodu mrocznej tajemniczości tego, co będzie dalej. Broch, Tołstoj, Mann opisywali śmierci fikcyjne i prawdziwe, analizując każdy szczegół, każdy znak, wypowiedziane słowo, grymas ust. Śmierć stała się dla nich ostatnim dokonaniem twórczym wieńczącym życie artysty. Podobną próbę podjął w jednym ze swoich ostatnich utworów Jerzy Andrzejewski. Nie pisał "Już prawie nic" z myślą o teatrze, nawet ostrzegał przed trudnościami z przeniesieniem tej powieści na scenę. Premiera, przygotowana w 1983 roku w gdańskim Teatrze Wybrzeże przez Krzysztofa Babickiego, wbrew obawom okazała się jednak sukcesem. Przedstawienie prezentowane w Studiu Teatralnym Dwójki jest telewizyjną wersją tamtego spektaklu, z nieco zmienioną obsadą i niektórymi fragmentami sfilmowanymi w plenerze. W programie teatralnym Małgorzata Czermińska zachęca widzów: "Starajmy się zobaczyć więcej - to czego pisarz nie zdołał pokazać ani nawet powiedzieć teatrowi. Także to, co pokazał mimo woli, z czym się zdradził. I to, czego nie zdołał w pełni nazwać, choć próbował dotknąć słowem: całe życie. Całą śmierć. Prawie wszystko". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
JUŻ PRAWIE NIC
AutorJerzy Andrzejewski
2017.02.11 01:38:15
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego