Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KEAN

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1991
  • Premiera:
    1991. 10. 14
  • Premiera 2 części: 21 październik 1991.

Edmund Kean, aktor angielski, uznawany za najwybitniejszego tragika pierwszej połowy XIX wieku, urodził się w roku 1787. Pochodzenie i szczegóły biografii z lat jego młodości są nieznane. Wiadomo jednak, że wychował się wśród aktorów. Jak wyglądał - zdania są podzielone. Jedni piszą, że był mężczyzną postawnym i pięknym, inni że przeciwnie - małym i ułomnym. Niezaprzeczalnie miał olbrzymi talent, który błyszczał pełnym blaskiem szczególnie w rolach szekspirowskich, które przyniosły Keanowi olbrzymią sławę. "Oglądać jego grę - twierdził Coleridge - to tyle, co czytać Szekspira w świetle przeszywającej niebiosa błyskawicy". Młody i nikomu wówczas nie znany biuralista Aleksander Dumas (ojciec), zobaczył Keana na scenie raz jeden w roli Ryszarda III podczas gościnnych występów w Paryżu w 1828 roku. Aktor, choć jeszcze nie taki stary, był już wówczas bardzo schorowany. "Choć już nie był w swojej najlepszej formie, to ze sposobu w jaki grał, można się było domyśleć, jak wielkim kiedyś był artystą" - pisano. Niepospolity kunszt i legenda otaczająca "tytanicznego" Keana tak zafascynowała Dumasa, że napisał o nim sztukę. Jej premiera odbyła się w sierpniu 1836 roku, w trzy lata po śmierci aktora. Ponad sto lat później Jean-Paul Sartre odnalazł w tym utworze materiał korespondujący ze swoimi filozoficznymi tezami. Odświeżył go więc i do romantycznego melodramatu dodał głębsze rozważania o wolności jednostki w społeczeństwie i o samostanowieniu przez człowieka praw moralnych. "Życie Keana jest w tej sztuce tylko pretekstem dla powiedzenia rzeczy ważniejszych" - powiedział reżyser telewizyjnego przedstawienia. "Podstawowy problem sztuki polega na tym, że Kean - wspaniały artysta - nie posiada żadnych obywatelskich praw, żyje na marginesie. Jest zabawką w rękach arystokracji, która obsypuje go komplementami, dopuszcza na salony, ale traktuje jak kraby kupowane dla pieska na Majorce. Jest to sztuka o okrucieństwie zawodu aktora."[PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KEAN
AutorAleksander Dumas (ojciec)
AdaptacjaJean-Paul Sartre
PrzekładMaria Bardini
2021.03.15 00:08:56
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency