Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRÓL UMIERA CZYLI CEREMONIE

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1991
  • Premiera:
    1991. 02. 21
  • 44 min

Kiedy król Bérenger słyszy po raz pierwszy, że ma umrzeć, nie zwraca na to uwagi. Lekceważy zimną i beznamiętną zapowiedź tego faktu znanego i oczekiwanego w najbliższym otoczeniu króla. Każdy przecież będzie musiał kiedyś umrzeć. Królowi wydaje się jednak, że jest w stanie samą siłą woli odsunąć ten moment w nieogarniętą rozumem przyszłość. Tak oczywiście nie jest i król musi umrzeć. Ma na to tylko sto minut, tyle ile trwa przedstawienie. Nic właściwie dziać się nie będzie, żadnej szalonej akcji, tłumu statystów, niespodzianek i feerii pomysłów. Autor zaprosił widzów do udziału w ceremonii umierania. Jego przesłanie jest proste: musimy uświadomić sobie, że śmierć jest czymś realnym i rzeczywistym, nieuchronnym, nie omijającym nikogo - ani króla, ani żebraka. Nie znając momentu kiedy nas dosięgnie, pwoinniśmy żyć pełniej, bardziej odpowiedzialnie, może po prostu lepiej. Bérenger (bohater także innych dramatów Ionesco) to właściwie przeciętny, zagubiony w świecie człowiek. Ale, jak każdy z nas, dopóki żyje jest królem własnego świata. Jest w nim jednocześnie władcą i poddanym. Rządzi światem, który odchodzi, znika wraz z jego śmiercią. Od pierwszej sceny, kiedy zegar zaczyna nieubłaganie odmierzać upływające minuty, świat Bérengera będzie się rozpadać - znikną granice, zapadną się miasta, wyschnie ziemia, walić się bedą ściany pałacu. Ból będzie dręczył ciało i odejmował zdolność wydawania rozkazów, osłabiał wolę i uczucia. Nie pozwoli wreszcie zatrzymać nawet najbliższych. Odejdą w nicość, a król podąży za nimi. Ta sztuka nie jest alegorią. Może bardziej rodzajem poetyckiego obrazu, współczesną wersją moralitetu. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KRÓL UMIERA CZYLI CEREMONIE
AutorEugene Ionesco
PrzekładAdam Tarn

Patrz także:
schowaj

2017.02.11 01:38:19
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl