Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KTO TU WPUŚCIŁ DZIENNIKARZY?

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1991
  • Premiera:
    1991. 09. 02
  • Barwny, 73 min

Mikołaj Grabowski jest równie dobrym aktorem i reżyserem, co adaptatorem tekstów nieteatralnych dla sceny. Można się było o tym przekonać oglądając w Teatrze TV "Trans-Atlantyk" Witolda Gombrowicza czy brawurowe przedstawienie według VIII-wiecznego "Opisu obyczajów" księdza Jędrzeja Kitowicza. Tym razem podstawą telewizyjnego scenariusza stała się po raz pierwszy opublikowana w podziemiu, w połowie lat 80. książka "Kto tu wpuścił dziennikarzy?" Inicjatorem jej napisania był Marek Miller, publicysta, wykładowca łódzkiej szkoły filmowej, on także nadał książce ostateczny kształt. Rozmawiając z dziennikarzami, którzy dostali się do stoczni gdańskiej w czasie sierpniowego strajku w 1980 roku, stwierdził, że warto zapisać ich przeżycia. W dziennikarskim materiale trafiającym - lub nie trafiającym - do gazet nie było miejsca na osobiste zwierzenia, a niektóre przeżycia były wręcz dramatyczne. I tak z inicjatywy Millera powstała pracownia reportażu. Młodzi łódzcy dziennikarze pod jego okiem przeprowadzili 18 wywiadów ze swoimi starszymi kolegami, pracującymi wtedy dla rozmaitych gazet i czasopism; od "Trybuny Ludu" do "Tygodnika Powszechnego". Powstał zapis zarówno faktów, jak i świadomości dziennikarskiego środowiska otoczonego nieufnością ludzi wyrażającą się napisami na murach: "Prasa kłamie", "Telewizja łże", wśród głębokich podziałów usiłującego odnaleźć utraconą wiarygodność. Mikołaj Grabowski przesycił te relacje prawdziwie gombrowiczowską refleksją. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KTO TU WPUŚCIŁ DZIENNIKARZY
Reportaż
AutorMarek Miller
2020.07.19 00:12:19
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego