Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PĘPOWINA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1991
  • Premiera:
    1991. 09. 19
  • Barwny, 64 min

Krystyna Kofta zadebiutowała w 1978 powieścią "Wizjer". Później ukazały się "Wióry", "Pawilon małych drapieżców". "Ciało niczyje", zbiór opowiadań "Człowiek, który nie umarł". Jest także autorką dwóch zrealizowanych scenariuszy filmowych oraz licznych felietonów i słuchowisk satyrycznych. Kiedy w 1989 roku nasz środkowoeuropejski świat gwałtownie ruszył z posad, stwierdziła, że proza nie pozwala jej wyrazić strachu, którego doświadczyło wtedy wielu ludzi w Polsce. Napisała więc dramat. »"Pępowina" zrodziła się z lęku przed upiorami... - pisała w tekście do programu prapremiery sztuki (Teatr Ateneum, Warszawa, grudzień 1990). - Bałam się odzyskania wolności prawie w równym stopniu, jak jej pragnęłam. Radość wiązała się z prawdziwą niepodległością i wyjściem ze zniewolenia, lęk zaś zrodził się z obaw o mroczną stronę duszy polskiej".
Bohaterką sztuki jest Matka, nosząca w sobie piekło okrutnych syberyjskich wspomnień. Żyje w ich zaklętym kręgu od wielu lat i zadręcza otoczenie opowieściami o przeżytych koszmarach. Pod poduszką wciąż ma woreczek z sucharami, a pod ręką wygodne buty na wypadek, gdyby trzeba było uciekać (choć ma sparaliżowane nogi). Po stracie ukochanego męża Dawida, żydowskiego inteligenta "w siódmym pokoleniu" jedynym celem jej życia jest ochrona syna przed mogącym dosięgnąć go okrucieństwem świata. Leon jest już jednak dorosły i samodzielny, i bardzo udręczony łączącą go wciąż z matką pępowiną pamięci. "Nasz kraj - pisze autorka - żyje rozpamiętywaniem przeszłości, tak jak żyje nią Matka. Niepodległość ożywiła duchy, ujawniają się wciąż nowe masowe groby. Pamięć przeszłości jest tragiczna, należy jednak umieć z nią żyć, żeby nie zasklepiać się jak Matka w cierpieniu i lęku". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PĘPOWINA
Dramat
AutorKrystyna Kofta
2017.02.11 01:38:36
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego