Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POLOWANIE NA KACZKI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1991
  • Premiera:
    1991. 12. 30

Aleksander Wampiłow miał zaledwie trzydzieści pięć lat, kiedy tragiczna śmierć przerwała jego ciekawie zapowiadającą się drogę twórczą. Niewiele po sobie pozostawił: tylko cztery pełne dramaty i kilka jednoaktówek. "Tragiczne groteski" - tak bywa określany specyficzny gatunek tych tekstów - rozgrywają się w prowincjonalnej scenerii przedmieść i miasteczek. Tam, gdzie nie można ukryć się w tłumie. Szare, nijakie, pozbawione wszelkich barw tło codzienności sprawia, że ludzi widzi się wyraźniej. Nawet tych na pierwszy rzut oka niepozornych, nie zajmujących ważnych stanowisk, nie wyróżniających się wybitnymi zdolnościami. Ale przecież także ci ludzie poszukują dramatycznie odpowiedzi na czechowowskie pytania: jak żyć? jak kochać? po co marzyć? Tych właśnie ludzi Wampiłow uczynił bohaterami swoich utworów.
Akcja Polowania na kaczki toczy się na dwóch planach. Pierwszy to zmagania Ziłowa z własną słabością, melancholią, ociężałością - uczuciami szczególnie dokuczliwymi po fatalnym w skutkach przepiciu, a spotęgowanymi dodatkowo przez wieniec pogrzebowy przysłany przez dowcipnych kolegów. Plan drugi to wspomnienia Ziłowa z ostatnich miesięcy, uświadamiające mu logicznie i dobitnie, że "jego życie zostało przegrane". Jeden plan nakłada się na drugi, oba się mieszają, przenikają. Zwykła bezczelność, ironia i spokój Ziłowa zmieniają się w rozdygotanie, ból, rozpacz, doprowadzając do próby popełnienia samobójstwa. Żona odeszła, kochanka wyjechała, w pracy sytuacja tragiczna. Nie ma po co żyć. Chyba, że polowanie na kaczki, o którym cały rok marzył, przyniesie odrodzenie jego zagubionej, ginącej duszy". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
POLOWANIE NA KACZKI
AutorAleksander Wampiłow
PrzekładRene Śliwowski
2017.04.24 01:02:36
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl