Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROMULUS WIELKI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1991
  • Premiera:
    1991. 10. 07

Romulus Wielki Friedricha Dürrenmatta jest jedną z najsłynniejszych sztuk z nurtu swoistych "autorskich" interpretacji historii, zrodzonych z potrzeby intelektualnego i artystycznego przeanalizowania wydarzeń nie tyle z dawnych wieków, ile za ich pomocą - niedawnej przeszłości. Podtytuł Niehistoryczna komedia historyczna jest bardzo istotny; komedia ta bowiem ma niewiele wspólnego z faktami. Prawdziwa jest data - rok 476 po urodzeniu Chrystusa - rok ostatecznego upadku Cesarstwa Zachodnio-Rzymskiego. Prawdziwe jest imię cesarza, willa w Kampanii i ulubiona kura o imieniu Roma. Prawdziwi są jeszcze: wódz Germanów Odoaker, Zenon Isauryjczyk i Teodoryk. Cała reszta zrodziła się w wyobraźni autora i podporządkowana została jego idei: "Nęciło mnie, aby raz pozwolić, by nie ginął bohater za sprawą epoki, lecz epoka za sprawą bohatera".
Dürrenmattowski Romulus (otrzymał od autora przydomek Wielki) nie ma najmniejszej ochoty ratować imperium, które ginie pod germańskimi mieczami. Zaszył się w willi w Kampanii i hoduje kury. Popiersia swoich poprzedników sprzedaje za bezcen żydowskiemu handlarzowi, nie martwi się ucieczką ministra skarbu i brakiem sukcesów na froncie. Wręcz przeciwnie, z pogodą ducha i szelmowskim błyskiem w oku robi wszystko, by przyspieszyć upadek państwa. Pozornie, postępuje jak zdrajca, ale w swoim sumieniu prowadzi grę uczciwą, wierzy, że nadchodzący Germanie stworzą porządek przychylniejszy człowiekowi. Ginąca cywilizacja, na której stał czele, podszyta jest zbrodnią, fałszem i krwią niewinnych. Rządziły nią zdewaluowane wartości, gwałt i rabunek, których bronić nie warto przecież za żadną cenę. Romulus zostaje Wielkim, bo pozwolił historii uczynić krok, a sam odszedł z godnością na emeryturę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ROMULUS WIELKI
Dramat
AutorFriedrich Dürrenmatt
PrzekładIrena Krzywicka
PrzekładJan Garewicz

Patrz także:
schowaj

  • 1972
    Spektakl telewizyjny / Friedrich Durrenmatt / Jerzy Krasowski
2017.02.11 01:38:38
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych