Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZCZĘŚLIWI WE TROJE

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1991
  • Premiera:
    1991. 06. 23
  • 58 min

Tak, jak w dzisiejszych czasach nie wypada nie mieć kolorowego telewizora, tak w połowie XIX stulecia dyshonorem dla domu był brak kochanka. Ten trzeci był stałym elementem rodzinnego życia, był potwierdzeniem atrakcyjności żony, wnosił ożywienie i podniecające napięcie do monotonii stabilnego i nudnego mieszczańskiego salonu. Kochanek nie miał oczywiście statusu oficjalnego, pruderyjna moralność tamtych lat nie zniosłaby takiej otwartości, ale rezydował zawsze na miejscu eksponowanym jako przyjaciel domu, zaufany powiernik męża. "Pan zawsze kocha Ernesta swojej żony" - mówi na początku sztuki Labiche'a Petunia, służąca. Ernest jest przyjacielem domu Narcyzy i Mortadella. Kochankiem Pani, doradcą i pomocnikiem Pana. Miłosna korespondencja prowadzona jest za pomocą skrytki pod wiszącą w salonie wypchaną jelenią głową z rogami. Przypadek sprawił, i tu zaczyna się cała intryga, że ostatni list Narcyzy wyjął ze "skrzynki" stryj Ernesta - jak się po chwili okazało - niegdyś kochanek pierwszej żony Mortadella (również jego przyjaciel). W dodatku siostrzenica stryja - Ernestyna - kocha swojego kuzyna i za wszelką cenę chce go poślubić, dorożkarz okazuje się szantażystą, ale zupełnie nie tych, którzy się go obawiali, a nowy służący komplikuje wszystko. Bardzo to wszystko zawiłe, ale komplikacje i obfitość wydarzeń stanowią główny walor sztuki. Na tym właśnie polega konstrukcja " piece bien faite", sztuki dobrze skrojonej przez Eugene'a Scriba, cieszącej się olbrzymim powodzeniem u publiczności ubiegłego wieku. Komediofarsy i wodewile tego typu nie zawierały głębokich, filozoficznych myśli, nie roztrząsały wysokich moralnych dylematów. Miały bawić i śmieszyć opartą na motywach z codziennego życia akcją, wymyśloną atrakcyjną intrygą, zawsze trochę sensacyjną. Dawały aktorom możliwość ukazania warsztatowego bogactwa. Z pewnością Labiche nie stworzył niczego, co posiadałoby większą wartość dla późniejszego rozwoju dramatu, ale był zdolnym uczniem Scribe'a, skutecznie rozweselał publiczność swoimi sztukami, za "które ludzie ochoczo płacili jak za serdelki". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SZCZĘŚLIWI WE TROJE
AutorEugene Labiche
PrzekładJean Valjean
2018.07.15 23:58:43
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego