Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

UMRZEĆ ZE ŚMIECHU

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1987
  • Premiera:
    1988. 06. 20
  • 94 min

Bohaterkami sztuki są dwie kobiety, zamknięte w morderstwo, Emilia - psychologiem, udającym złodziejkę. Konfrontacja tych dwu osobowości, życiorysów i charakterów stanowi trzon fabuły spektaklu. Emilia to synonim polskiej "normalności". Spółdzielcze mieszkanie, telewizor, maluch, mąż, dwoje dzieci, pensja ledwie starczająca do pierwszego - oto jej świat. Naprzeciw niego Zuzanna - ekskluzywne hotele, drogie kosmetyki, modne ciuchy i papierosy, luksusowe alkohole i restauracje, zachodni samochód w kolorze stepowej zieleni. Antagonistyczne hierarchie wartości, przeciwstawny stosunek do życia. Racje inteligentki z awansu społecznego kontra racje córy Koryntu i dyplomaty. Dykusje o sensie życia, jak należy postępować, czym się kierować, do czego dążyć. Co to znaczy uczciwość, miłość, wierność? Która z kobiet jest bliżej prawdy? Czy ta "czysta" i wierna mężowi, czy kupcząca swoim ciałem? A może ta pierwsza wcale nie jest taka czysta, a ta druga taka zbrukana...?

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
UMRZEĆ ZE ŚMIECHU
AutorJacek Janczarski
2018.10.01 23:53:32
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski