Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PANNA JULIA

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1990
 • Premiera:
  1991. 04. 08
 • Barwny, 71 min

Jean jest lokajem u owdowiałego Hrabiego, który wraz z córką Julią mieszka na prowincji w swoim zamku. Bawi on w krótkiej podróży, podczas gdy w noc świętojańską służba i okoliczni chłopi urządzają huczne zabawy. Uczestniczy w nich także młoda dziedziczka. Jej partnerem do tańca może stać się jedynie Jean, syn parobka, ale mężczyzna dorodny i bywały - kelnerował w hotelach szwajcarskich, chadzał do teatru, dużo czytał. Potrafi więc zręcznie prowadzić konwersację z ekscentryczną panną, a także zadziwić ją swoim obyciem wśród ludzi i świata. Julię, wzrosłą w atmosferze zażartego antagonizmu między ojcem a matką, wychowano jak chłopca. Wybujały egocentryzm i poczucie władczości, połączone z inteligencją, nadwrażliwością i urazami psychicznymi - rodzą w niej obsesyjną nienawiść do mężczyzn, w którą wkrada się w pewnych okresach wstydliwy pociąg do przedstawicieli tej płci. Dumnie wynosząca się nad konwenanse środowiskowe, podniecona atmosferą ludowej hulanki, Julia rozpoczyna ostentacyjny flirt z lokajem. Jean jest człowiekiem mocno trzymającym się rzeczywistości. W skrytości ducha żywi niemało pogardy dla swoich chlebodawców, ale zarazem uznaje panujący układ społeczny i "zna swoje miejsce". Przyszłość buduje na związku z nieco starszą od siebie, rozsądną i pełną swoistego poczucia godności - Krystyną, kucharką w domu państwa. Zamierza niebawem zawrzeć z nią małżeństwo. Nie jest jednak zupełnie obojętny na urodę Julii, jej bujną osobowość, jej zaborczy wdzięk i determinację. Gra erotyczna między nimi rozwija się lawinowo. Skojarzona w noc świętojańską, niedobrana para znika w izbie mężczyzny. Do opustoszałej kuchni wpada rozhukane chłopstwo ze śpiewami i tańcami. Rano Jean musi wracać do swoich obowiązków. Ubiera się w liberię, starannie goli brzytwą. Hrabia właśnie wrócił z podróży i słychać już jego pokrzykiwania. Za chwilę zauważy rozbite biurko, z którego córka zabrała pieniądze na ucieczkę z lokajem. Jean wkłada do ręki Julii brzytwę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PANNA JULIA
Dramat
AutorAugust Strindberg
PrzekładZygmunt Łanowski

Patrz także:
schowaj

 • 1957
  Spektakl telewizyjny / August Strindberg / Wanda Nadzin
 • 1968
  Spektakl telewizyjny / August Strindberg / Tadeusz Minc
 • 1971
  Spektakl telewizyjny / August Strindberg / Adam Hanuszkiewicz
 • 1980
  Spektakl telewizyjny / August Strindberg / Bohdan Korzeniewski
2017.02.11 01:39:28
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski